iDNES.cz

Muzeum našlo azyl ve staré továrně, stěhovala se i Štrougalova limuzína

  11:24
Velké stěhování má za sebou Muzeum socialistických vozů, které ještě loni sídlilo ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Po osmi měsících od zavření odstartuje v sobotu sezonu v halách bývalé Kolory v Železném Brodě.

Pavel Kadaš se připravuje na otevření muzea na nové adrese. | foto: MAFRA

Nový domov tu najdou prototypy, vládní speciály, roztodivné velorexy, ale především běžné vozy, kterých byly za minulého režimu plné ulice.

„K pátému výročí jsme dostali výpověď,“ vysvětluje transport více než šedesátky osobních a nákladních vozů či motorek Pavel Kadaš, předseda spolku Motorgate, který muzeum provozuje.

Nový prostor si pochvaluje. „Je to pěkné místo a hlavně máme dobrého majitele, který nám vyšel vstříc a fandí nám.“

Jak název napovídá, ve čtyřech halách mohou návštěvníci obdivovat vozy, kterými se ještě před pár desítkami let běžně jezdilo: od automobilů Škoda s motorem vzadu, přes vozy Lada, GAZ, robustní moskviče až po východoněmecké dvoutaktní automobily značek Wartburg a Trabant. Nechybějí ani rumunská auta Dacia, ARO, Oltcit či polské fiaty.

Dodávka od Škody i Carevna

Najdou se ale i perličky. Například Škoda Furgonet, malý dodávkový automobil, který zkonstruovaly Bratislavské automobilové závody. 

Ze stejného podniku pochází i prototyp lehkého užitkového vozu BAZ MNA 900. „Celkem byly vyrobeny čtyři kusy, dodnes se dochovaly tři. Poznáte je na první pohled, protože mají světla z favoritu,“ přibližuje Kadaš, který jednu z hal zasvětil služebním vozům. Mezi nimi dominují Škody s majáčky v barvách Veřejné bezpečnosti nebo hasičská auta. 

„Přibyla nám tu Škoda 1202, která je věrnou replikou sanity ze seriálu Nemocnice na kraji města,“ říká šéf muzea. Nechybí Volha 21 zvaná Carevna, Tatra 603 v klasickém provedení i ve verzi lidově nazývané Šilhavka, nebo novější model 613. 

„Je z poslední série 163 kusů vyrobených pro Štrougalovu gardu. Je o celých 30 centimetrů delší než klasická 613.“

Kadaš si pochvaluje i Framo 901. „To je takový pěkný červený valníček. Patří kamarádovi, který je členem našeho spolku. Podobný, ale skříňový v modrém provedení, jezdil před dvěma lety v reklamě na kunínské mléko.“

Na nové adrese přivítá muzeum první návštěvníky tuto sobotu od 10 hodin. Zatím na ně budou čekat především naleštěná auta.

„Časem bychom tu chtěli mít i vitríny se starými televizemi, rádii nebo náhradními díly. Napřed na to ale musíme sehnat peníze,“ přeje si Kadaš. I proto zřídilo muzeum transparentní účet, kam mohou lidé přispívat.

Automuzeum našlo azyl v bývalé Koloře v Železném Brodě.

Automuzeum našlo azyl v bývalé Koloře v Železném Brodě.

Autor:
zpět na článek