iDNES.cz

Vratislavickou kyselku vrací Kitl na trh, exotickou příchuť raději neplánuje

  15:18
Vratislavická kyselka se vrací. Po několika letech náročných příprav a nákladného budování ji firma Kitl opět uvádí na trh. Slavnostní uvedení proběhlo přímo ve vratislavickém areálu.

Jednatel firmy počítá, že celkově je bude vzkříšení kyselky stát asi sto milionů korun, z toho patnáct procent pokryje dotace. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chutná jako v dětství? Po více než patnácti letech budou mít lidé možnost znovu okusit Vratislavickou kyselku. Vrátit oblíbenou minerálku na trh si před čtyřmi lety předsevzal jablonecký výrobce sirupů Kitl, který zchátralý areál ve Vratislavicích koupil.

Liberec, Vratislavice, 21. 7. 2022, Honza Jan Vokurka, Vratislavická kyselka

Dnes ji slavnostně představil veřejnosti na Dnu Vratislavické kyselky, který se konal také u příležitosti 160 let od objevení pramene i dokončení rekonstrukce areálu.

„Chceme, aby byla nejlepší v republice. Pracujeme na tom od výroby až po samotnou distribuci,“ tvrdí jednatel firmy Kitl Jan Vokurka. Na důkaz svých slov ukazuje na nové technologické vybavení, které je vyrobeno na míru Vratislavické kyselce.

„Celá naše technologie je unikátní, je v nerezu, aby byla docílena prvotřídní čistota, vyhýbáme se plastům, takže k dostání jsou minerálky pouze ve skleněných lahvích a zachováváme ve vodě přírodní perlivost,“ pokračuje Vokurka, který počítá, že celkově je bude vzkříšení kyselky stát asi sto milionů korun, z toho patnáct procent pokryje dotace.

Blahodárná voda pro lidský organismus

Kyselku čerpají ze dvou vrtů o hloubce více než dvě stě metrů. Oba musí vyhovovat vyhláškám a zákonům a musí být osvědčeny za zdroje přírodní minerální vody.

„To s sebou nese definici určité kvality, což znamená, že jsou přirozené čistoty a poskytují blaho lidskému organismu. Ne že by přímo léčily, ale je to příhodná voda k požívání,“ uvedl už dříve hydrogeolog Tomáš Vylita, pod jehož dohledem zkoušky obou vrtů probíhaly.

Minerální voda prochází přísným a pravidelným měřením. Po stáčení je nutné, aby prošla úpravnou, která ji zbaví přebytečného železa. „Jinak by se voda zakalila a zrezla,“ vysvětluje Vokurka. Denně jsou v areálu schopni stočit až čtyřicet tisíc litrů kyselky. „Ale jen teoreticky. Jedna věc je kapacita, druhá věc je, co dokážete prodat,“ objasňuje Vokurka.

Po vzoru místních pivovarů chtějí nejprve cílit na zákazníky z regionu, tedy na ty, kteří si specifickou chuť Vratislavické kyselky pamatují nejvíce.

Za exotickou chuť by jim lidé nadávali

„Doufám, že jim bude chutnat. Připravili jsme pro ně tři příchutě, přírodní, citronovou a pomerančovou. V tom jsme moc na vybranou neměli, protože Vratislavická kyselka se dříve stáčela pouze v těchto příchutích a všichni si to pamatují. Myslím, že by nám lidé hodně nadávali, kdybychom na trh dali nějakou neznámou exotickou příchuť,“ dodává jednatel s nadsázkou. Skleněné lahve, v nichž je kyselka k dostání, budou vratné.

Vratislavická kyselka je přírodní minerální voda, středně mineralizovaná, uhličitá, obsahuje pouze CO2 přírodního původu. „Je také výjimečná vysokým obsahem křemíku,“ dodává Vokurka

Pramen minerální vody objevil v roce 1862 místní obyvatel Karl Skollaude při hloubení studny. Voda z nové studny měla zvláštní chuť, která se připisovala zbytkům střelného prachu. Osvědčení o léčivosti získal pramen až v roce 1894. Podnik se dále rozvíjel, vzniklo zde reprezentativní sídlo i lázně.

Po druhé světové válce byl zestátněn a po roce 1989 privatizován. V roce 2004 však došlo k úplnému zastavení výroby. Areál chátral a na jeho neutěšeném stavu se podepsal i požár. V roce 2018 se majitelem podniku i značky stala společnost Kitl, která sem postupně přesunula výrobu sirupů.

zpět na článek