Cizinci vezli v autě milion eur, celníci posilují výcvik psů na hledání peněz

  15:58
Jeden milion eur v igelitkách objevili policisté při namátkové kontrole auta mezi Prahou a Brnem. Osobní vůz řídili cizinci a tašky s penězi měli na zadních sedadlech mezi ostatními zavazadly. I proto celníci posilují výcvik psů, kteří dokážou bankovky odhalit.

Celníci posilují výcvik služebních psů, kteří umí bankovky různých měn vyhledat. | foto: Jana Pavlíčková, MF DNES

„S ohledem na vyšetřování zatím nemůžeme sdělit bližší informace, ale případ souvisel s nelegální migrací a s financováním nelegální migrace. Je pravděpodobné, že podobných záchytů bude přibývat,“ upozorňuje Petr Müller, ředitel odboru dohledu celní správy.

Právě proto teď celníci posilují výcvik služebních psů, kteří umí bankovky různých měn vyhledat. Výcvik se provádí ve specializovaném zařízení v Heřmanicích u Frýdlantu, které se řadí ke světové špičce.

Školit se do něj jezdí celníci z celého světa. Aktuálně se tam zdokonaluje ve vyhledávání bankovek 25 týmů z 11 evropských zemí.

Podle zástupců celní správy se mezinárodní bezpečnostní situace zhoršuje. Evropa zažívá vlnu migrace z oblasti Blízkého východu a do toho ještě vstoupil konflikt na Ukrajině. Přibývá případů nelegálního vývozu hotovosti v souvislosti s mezinárodními sankcemi, které jsou uvaleny na ruské a běloruské občany a instituce.

„Jde také často o převaděče, pašeráky lidí a podobně. Je třeba si uvědomit, že pokud se někdo s takovým velkým, nenahlášeným objemem peněz v hotovosti objeví v Česku, není to proto, že si tu chce uložit peníze do banky. Většinou jsou tyto peníze použity pro různou trestnou činnost. Jde o praní špinavých peněz nebo jejich využití na drogové scéně, při nelegálním hazardu, pro financování další trestné činnosti a podobně,“ poukazuje zástupce generálního ředitele Celní správy ČR David Chovanec.

Dosud se služební psi pro vyhledávání bankovek používali hlavně na letišti v Praze a Brně nebo si je vyžádala policie na domovní prohlídky.

Za poslední čtyři roky zadrželi čeští celníci díky cvičeným psům bankovky v hodnotě přes 54 milionů korun. S migrační vlnou ale stoupá potřeba vycvičených psů i u silničních a dalších kontrol. Limit na vývoz hotových peněz je stanoven na 10 tisíc eur, tedy zhruba 250 tisíc korun na osobu a rok.

„Evidujeme velký zájem o výcvik na vyhledávání bankovek od celních kynologů z různých zemí. Teď máme v Heřmanicích třeba tým celníků z Gruzie, kde nemají žádného takto vycvičeného psa. Přitom Gruzie je jednou ze zemí, kudy teď proudí nelegálně vyvážené peníze z Ruska,“ zmínil Chovanec.

Od začátku války případů přibylo

Podobně je na tom i Moldávie. „Od začátku války na Ukrajině se u nás situace velmi změnila. Sousedíme s Ukrajinou, lidé přes nás prchají dál. Jsem zatím jediná, kdo má u naší celní správy psa vycvičeného na bankovky, přitom těch případů přibývá. Zatím největší suma, kterou jsme odhalili, bylo 1,5 milionu eur,“ uvedla Olivia Sanduleac z moldavské celní správy.

Česká republika v rámci svého předsednictví v Radě EU pořádá aktuálně ve středisku v Heřmanicích workshop pro celníky z různých zemí, kde si mohou vyměnit své poznatky, zkušenosti a naučit se i novým věcem.

Výhodou výcviku je, že služebním psům je jedno, jakou měnu vyčenichají. V jejich případě totiž neplatí úsloví, že peníze nesmrdí. Právě na pach barev, které se na bankovky používají, se psi cvičí. Čím větší objem peněz, tím větší síla pachu.

„Všechny bankovky na světě jsou tištěné jednou barvou, která se vyrábí jen ve dvou továrnách na světě. Takže pro výcvik tu máme eura, české stokoruny, americké dolary, izraelské šekely a další a psi s tím nemají problém. Pach z barev je stejný,“ vysvětluje vedoucí výcvikového střediska v Heřmanicích Martin Kobrč. Složení tiskových barev je ovšem tajné a neznají ho ani celníci.