iDNES.cz

Zachraňoval oběti v hořících dvojčatech. Americký hasič přijel do Liberce

  17:08
Dvacet let uplynulo od největšího teroristického útoku v historii. A po dvacáté si i čeští hasiči připomněli statečnost svých amerických kolegů. Letošního ročníku Memoriálu záchranářů z Manhattanu v Liberci se zúčastnil i americký hasič James Manahan, který 11. září 2001 vytahoval oběti z trosek dvojčat.

Americký hasič James Manahan, který se podílel na záchraně přeživších teroristického útoku 11. září 2001, přijel na Memoriál záchranářů z Manhattanu do Liberce. (11. září 2021) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Čtyřicet přátel a na padesát kolegů ztratil americký hasič James Manahan při zachraňování obětí po pádu dvojčat. U příležitosti dvacátého výročí této tragické události přijel pozdravit i české hasiče, kteří se zúčastnili už tradičního Memoriálu záchranářů z Manhattanu. Ti uctili památku padlých hasičů a záchranářů náročnou soutěží, při které v plné výbavě vybíhají všech 21 pater budovy krajského úřadu v Liberci.

Americká tragédie. Připomeňte si 11. září ve speciální příloze iDNES.cz

„Na místě to vypadalo jako ve válečné zóně po atomovém výbuchu,“ zavzpomínal náčelník hasičského praporu v americkém Queens během Memoriálu. K věžím dorazil zhruba hodinu po té, co se zřítila i druhá budova. Na místě pak zachraňoval nepřetržitě dalších 36 hodin. 

„Trvalo pak dalších pět až šest dní, než se záchranáři dostali domů,“ pokračoval. Zásah byl podle něj extrémně nebezpečný. Museli být podle něj opatrní, aby pak nemuseli vyhledávat i samotné hasiče a záchranáře. Přesto je mezi téměř 3 tisíci oběťmi teroristického útoku 343 hasičů. Další stovky hasičů či záchranářů zahynuly následně v souvislosti s podmínkami na místě útoku.

Liberecký Memoriál je jedinou soutěží takového typu, která se v České republice koná. Paradoxně ale vznikla rok před pádem dvojčat. „Po této tragické události jsme se rozhodli, že ji věnujeme všem záchranářům, hasičům a policistům, kteří tam zasahovali,“ vysvětlil zakladatel soutěže Martin Beneš. 

Na akci se podle něj začali sjíždět závodníci z celé republiky. „Rok po události startovalo osmdesát dvojic,“ poznamenal bývalý profesionální a v současnosti stále dobrovolný hasič. Kvůli proticovidovým opatřením se soutěž loni nekonala, letošní ročník je tak dvacátý, tedy stejně jako výročí samotné události.

Za dobu existence Memoriálu jej podle Beneše absolvovaly stovky závodníků. Někteří se vrací opakovaně jako například liberecký profesionální hasič Pavel Dvořák. 

„Jsem tady nejméně po páté,“ svěřil se těsně před startem. „Já už mám nejlepší sezónu za sebou,“ dodal s úsměvem. Vyběhnout nahoru trvá podle něj většinou kolem pěti minut. „Ale myslím, že byly i rekordy kolem tří a půl minut,“ poznamenal. 

Hasiči s sebou nesou plnou výstroj, která váží kolem dvaceti kilogramů. „Tady k tomu neseme ještě hadici, proudnici a lano,“ ukázal na výstroj. Kromě toho musí mít při běhu zapnutý dýchací přístroj. Letos se do soutěže přihlásilo sedmnáct dvojic.

zpět na článek