Malé divadlo bude k nepoznání, architekti se inspirují i tvůrcem Ještědu

  17:20
Už za pár měsíců si budou moci návštěvníci Malého divadla posedět v nové kavárně. Ve vstupních prostorách a divadelním klubu před pár týdny začala velká rekonstrukce. Po jejím dokončení zde bude fungovat celodenní kavárna, přístupná bude i galerie v prvním patře.

Přestavba divadla potrvá do konce roku, kromě nové kavárny tu bude třeba i větší bar. | foto: Mjölk

Nepřehlédnutelnou proměnou prochází momentálně foyer Malého divadla v Liberci. Až do konce roku zde bude probíhat rozsáhlá rekonstrukce za devět milionů korun. Podle vedoucí marketingu Divadla F. X. Šaldy Michaely Pompové půjde o kompletní přestavbu, která propojí malý foyer s divadelní klubem. V novém prostoru vznikne kavárna s celodenním provozem.

„Kavárna bude na místě, kde je v současnosti šatna a její součástí bude posezení před divadlem,“ uvedla Pompová. Od kavárny, kterou bude provozovat podnik Jedno kafe, si divadlo slibuje oživení prostoru. „Doufáme, že k nám kavárna přitáhne mladé lidi,“ dodala Pompová. 

Návrhy na rekonstrukci foyer pověřilo divadlo liberecké architektonické studio Mjölk. To chce stávající prostory propojit tak, aby nedocházelo ke kumulování návštěvníků na jednom místě, jako tomu bylo dosud. Zároveň by zde měly být i klidnější prostory pro posezení. 

Mačkat by se nově lidé neměli podle architekta Jana Macha ani u baru, který bude mnohem větší než stávající a nebudou se tak u něj tvořit zbytečné fronty. Novinkou bude i zpřístupnění galerie v prvním patře.

„Je škoda, že celý prostor desítky let skomíral. To bylo dáno i tím, že je špatně dispozičně řešený,“ vysvětlil Mach.

Podle něj chtějí přitáhnout větší pozornost i k hlavnímu vchodu. „Navrhovali jej architekti ze SIALu. Ten boční, v současnosti hodně používaný, bychom nechali hlavně pro imobilní návštěvníky,“ doplnil Mach. Změnit chtějí celkové vyznění interiéru. „Je sice hezký, ale už trochu přežilý,“ poznamenal architekt. Sami podle něj našli inspiraci také v minulosti, například v Hubáčkově OD Ještěd.

Zaměřit se ale chtějí i na praktickou stránku. Například tvrdé podlahy, na kterých byl slyšet každý krok a herci tak byli rušeni, vymění za měkčí. Rekonstrukce se dočkají i jedny z toalet.

Do sálu tunelem

Vzhledem k tomu, že přestavba probíhá a bude probíhat za provozu, bylo nutné skloubit bourací práce se zkoušením. ‚Ale i to se nakonec podařilo,“ podotkl Mach.

Podle Pompové bude i během přestavby fungovat pokladna a občerstvení. Diváci budou dál chodit hlavním vchodem, od kterého projdou do hlavního sálu tunelem z překližky. „Jenom budou mít menší diskomfort, že si nebudou moci v předsálí sednout,“ poznamenala.

Vstupní prostory Malého divadla procházejí velkou rekonstrukcí poprvé od jeho otevření v roce 1989. Přestavba je součástí postupné obnovy divadla. „Je naplánovaná na mnoho dalších let a bude se dělat podle toho, jak se bude dařit získávat peníze,“ uvedla Pompová.

Před čtyřmi lety nechalo divadlo za 2,3 milionu korun vyměnit dřevěnou podlahu, která byla ve velmi špatném stavu. Pořídilo také nové ozvučení sálu a obměněny byly i židle v hledišti.