iDNES.cz

V Lindavě vzniká Thálie pro divadelníky, po uranu ji barví bramborový škrob

  15:36
Bramborový škrob, se kterým běžně pracují spíš pekaři nebo cukráři, se pro letošní rok stal nedílnou součástí výroby cen Thálie. Nejvyššímu ocenění tuzemských divadelníků, které tradičně vyrábí skláři v Lindavě, dodává unikátní ambrové zabarvení.

V útulné sklárně Ajeto patřící do rodiny Lasvit vyrobí pro letošní ceremoniál celkem čtrnáct váz v podobě benátské masky. Zatímco jedna bude modrá, zbylých třináct bude zářit barvou ambry. 

„Jinak se tomu také říká barva teplého skla. Sklo v horkém, tedy tekutém stavu má totiž jemně ambrové zbarvení. Když pak vychladne, je čiré. Někomu se ale líbí zabarvení horkého skla a je zklamaný, když je pak výsledek čirý. Ambra dokáže to zabarvení udržet,“ popisuje vzhled letošních cen ředitel sklárny David Ševčík.

Netradičního zabarvení lze dosáhnout jednoduchými a cenově přijatelnými způsoby. „Jsou dvě varianty – bramborový škrob nebo mouka. My máme škrob,“ přibližuje Ševčík.

Vcelku běžná surovina využívaná k výrobě dortů nebo pečiva vystřídala daleko odvážnější materiál, který barvil sošky v loňském roce, a to uran. Jako radioaktivní látku ho tehdy musel schválit jaderný úřad.

„To vzniklo spontánně, protože jsme tu uranové sklo měli kvůli jiné zakázce. A nakonec to byl hit,“ ohlíží se Ševčík.

Co se naopak nemění, je pečlivá práce zdejších sklářů. Zhruba tříkilová trofej se musí vyfouknout, vytvarovat ve formě a doplnit o uši. Po vychladnutí přichází řada na brusiče.

„Nejvíc se vždy bojím kroku, když se uřízne zadní stěna a vybrušují se oči a pusa. Tam nejvíc hrozí, že to praskne. Brusič musí být opravdu šikovný,“ popisuje sklář Petr Kuchta.

„Oči jsou probroušené skrz, ale ústa jsou jenom plasticky líznutá do skla a nesmí dojít k probroušení. Pokud je sklo jen o pár milimetrů tenčí, brusič ho prořízne a váza je tím znehodnocená,“ doplňuje Kuchtu Ševčík. I proto musejí skláři vyrobit do zásoby rovnou 25 trofejí, neboť některé ukončí svou pouť na brusírně.

Autor:
zpět na článek