Štaflemi poškozený páternoster už zase jezdí, oprava stála přes milion

  17:30
Po více než čtyřech měsících se opět rozjel páternoster v budově krajského úřadu v Liberci. Unikátní výtah poškodili dělníci, kteří ním začátkem roku i přes zákaz stěhovali štafle. Přes milion korun za opravu zaplatí pojišťovna. Částku pak bude vymáhat po firmě, která škodu způsobila.

„Částka za práci na opravě páternosteru se teprve vyčísluje. S nejvyšší pravděpodobností přesáhne jeden milion korun,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla, podle kterého částku uhradí pojišťovna. „Ta pak bude sumu vymáhat po firmě, jejíž zaměstnanci kabiny oběžného výtahu poškodili.“

O jakou společnost šlo a jakou práci měla na krajském úřadu provádět, mluvčí nepřiblížil.

Nehoda se stala 14. ledna. Dva dělníci přepravovali otevřeným výtahem štafle, přestože je to zakázáno. Štafle se jim v kabince vzpříčily a poničily několik dalších kabinek.

Podle očitého svědka tehdy nehoda způsobila hluk, který se nesl několika patry krajského úřadu. „Byly to rány a skřípění, jako když padá barák. Třísky létaly metr daleko od šachty,“ uvedl svědek.

Firma specializující se na opravy výtahů se do práce pustila v polovině dubna. Musela počkat, až se vyrobí tři nové kabinky. „Ty původní byly tak rozmačkané, že z nich nezbylo vůbec nic,“ řekl iDNES.cz zkušený opravář výtahů Karel Sedlák, který opravu v nejvyšší budově Libereckého kraje bude prováděl.

Krajský úřad sídlí v jednadvacetipodlažním „libereckém mrakodrapu“, který je nejvyšší stavbou Libereckého kraje a jedenáctou nejvyšší v Česku. Měří 78 metrů. Páternoster, který skrývá uvnitř, měří 56,8 metru, má 16 stanic a 35 dřevěných kabin. Za hodinu může přepravit z jednoho nástupního místa až 480 lidí.

Autor: