iDNES.cz

Stavba podnikatelského inkubátoru se prodraží, kraj chce škodu vymáhat

  11:00
Další krajská stavba se o miliony korun prodraží. Po Evropském domě vydá Liberecký kraj víc i za přestavovanou budovu D u krajského úřadu, kde mimo jiné vzniká podnikatelský inkubátor.

Cena za podnikatelský inkubátor v Liberci měla být 270 milionů, stavba se ale minimálně o 30 milionů prodraží. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vysoutěžená cena byla 268,5 milionu korun. Přestavba má být ale o 30 milionů korun dražší. Účet přitom zřejmě ještě není konečný.

„Důvodem jsou nedostatky projektu a jako při každé rekonstrukci i tady se naráží na věci, s nimiž projekt nepočítal,“ řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Stavba také nabrala asi čtyřměsíční skluz. Podle stavbyvedoucího Marka Bahníka ze stavební společnosti CL-EVANS skončí místo v březnu příštího roku až v červenci.

Aktuálně se čeká na kompletní přepracování dokumentace ke vzduchotechnice. Nedostatků ale bylo mnohem víc. „Chybí úchyty oken, parapety ve všech čtyřech patrech, na které původní projekt zapomněl. Jen tyto vícepráce jsou za 4,5 milionu korun,“ doplnil Půta.

V projektu ale také nebyly třeba podhledy v jídelně, kde by se pak kvůli hluku nedalo vydržet, nebo protipožární obložení ocelové konstrukce. Projekt dodala brněnská firma Statika - Dynamika, která na jaře sama odstoupila od smlouvy. Od té doby zajišťuje projekční práce liberecká kancelář SIAL, která před lety budovu projektovala.

Kraj chce vymáhat škodu

Ukončení spolupráce ale podle hejtmana nezbavuje brněnskou firmu zodpovědnosti za chyby v projektu. Kraj chce od projektanta vymáhat náhradu části vícenákladů. „Podle našeho názoru z těch víceprací jde 28 milionů korun za projektantem,“ uvedl hejtman Půta.

Radní už schválili výzvu firmě, aby náklady uhradila. „Předpokládám, že to skončí u soudu,“ dodal hejtman.

„Zatím o tom nic nevím, nic jsem nedostal. Ale je to vykonstruované a vycucané z prstu. Kraj zneužívá situace. Každopádně se budeme právně bránit,“ upozornil jednatel společnosti Statika - Dynamika Miroslav Polaček.

Od smlouvy prý firma odstoupila proto, že se dostala kvůli jiné nezaplacené zakázce do problémů. „Zhroutila se nám kvůli tomu kancelář. Nebylo na mzdy, nemohli jsme plnit povinnosti autorského dozoru,“ dodal Polaček.

„Kraj si nedokázal pohlídat projektanta. Myslím, že to je i chyba investičního odboru kraje. Když už se někdo rozhodne pro tak velkou investici, největší v celém tomhle funkčním období, měl by si být jistý, že je v pořádku,“ domnívá se Josef Šedlbauer, opoziční zastupitel za Změnu pro Liberecký kraj. 

Opozice stavbu kritizuje od začátku

Opozice nákladnou stavbu kritizuje od samého začátku. „V době, kdy má kraj úplně jiné problémy, nepovažujeme tuto investici za efektivní. Postupně nám tu ubývají základní podmínky pro život, ztrácí se voda. Do fondu pro udržování vody v krajině, který se nám podařilo prosadit, šlo pouhých šest milionů korun. Pokoušeli jsme se prosadit o pár desítek milionů víc, aby tyto peníze opravdu pomohly. Ale nepodařilo se to. Místo toho teď kraj vydá tři sta milionů na zvelebení sídla krajského úřadu a okolí,“ uvedl zastupitel Josef Šedlbauer.

Inkubátor vzniká v budově bývalých dílen, již v roce 2014 kraj koupil od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) za 125 milionů korun spolu s bývalou administrativní budovou a okolními pozemky.

Administrativní budovu už za 97 milionů korun proměnil na Evropský dům. Stavbu prováděla firma Syner. Kvůli vícepracím byla nakonec cena o dva miliony vyšší. Vyžádala si je oprava železobetonových konstrukcí, výtahové šachty, stropních desek či topného potrubí.

„Evropský dům není dnes zvlášť dobře využitý. Vnímáme to tak, že si kraj chtěl opravit budovy v sousedství. Smysluplná náplň byla až na druhém místě,“ domnívá se Josef Šedlbauer.

Loni začaly práce na budově dílen. Jedno patro v budově má dlouhodobě pronajaté firma Huntsman, která tam navzdory rekonstrukci dál vyrábí. Mimo podnikatelského inkubátoru se do budovy přesune i jídelna krajského úřadu, která kapacitně nestačí. Bude tam také třeba archiv úřadu. Na stavbu přispěje zhruba 50 milionů korun Evropská unie.

Autor:
zpět na článek