iDNES.cz

Soud zprostil libereckého hejtmana Půtu obžaloby z přijetí úplatku

  9:32,  aktualizováno  13:14
Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby všech dvanáct lidí obviněných v korupční kauze spojené s rekonstrukcí kostela svaté Maří Magdaleny. Osvobozující verdikt si tak vyslechl i hejtman Libereckého kraje Martin Půta stíhaný za přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Případ je spojený se dvěma dotačními projekty firmy GEPO.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta u soudu v Liberci (26. května 2020) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rozsudek není pravomocný, žalobce se odvolal. Předseda senátu Petr Neumann v odůvodnění rozsudku uvedl, že soud nepřipustil klíčové důkazy obžaloby - odposlechy - jako nezákonně pořízené. Podle verdiktu nebyla spáchána trestná činnost.

Podle obžaloby vzal hejtman Martin Půta (SLK) úplatek ve výši 830 tisíc korun za zmanipulování zakázky hrazené z evropských dotací a zneužil pravomoc veřejného činitele.

Za to mu státní zástupce navrhoval pět let vězení a sedm let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

Hejtman od počátku trvá na své nevině. „Nic nezákonného jsem neudělal. Žádný úplatek jsem nepřijal a ani ho po nikom nepožadoval. Žádného trestného činu jsem se nedopustil,“ uvedl Půta ve vyjádření, které již dříve rozeslal médiím.

Dnes po vyhlášení rozsudku oznámil na Facebooku, že ho soud zprostil obžaloby. „Podle jeho výroku se činy, ze kterých jsem byl před více než 5,5 lety obviněn, nestaly. Děkuju vám všem za vytrvalou podporu,“ napsal hejtman na sociální síti.

Půtu podle jeho slov zprošťující rozsudek nepřekvapil. Od začátku si byl jist, že nic nezákonného neprovedl, uvedl to v tiskovém prohlášení, které poskytl ČTK. Poděkoval své rodině, kolegům i spoluobčanům za to, že mu po celou dobu důvěřovali.

Radost z osvobozujícího verdiktu vyjádřili i straničtí kolegové z hnutí STAN Vít Rakušan nebo Stanislav Polčák.

“Na rozhodnutí soudu o své nevině jsem čekal několik let, celá situace byla velmi nepříjemná nejen pro mne, ale také pro mé blízké. Chtěl bych proto poděkovat rodině, kolegům i spoluobčanům, že mi celou dobu projevovali důvěru a dodávali mi tím tolik potřebnou motivaci,“ napsal Půta.

Podle státního zástupce Radima Kadlčka Půta ze své pozice předsedy Regionální rady ROP Severovýchod nejednal ve veřejném zájmu, ale v zájmu zhotovitele díla, v tomto případě stavební firmy Metrostav. 

„Půta měl jako předseda zajistit zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav. Obojí se stalo, žádné peníze ale kvůli zahájení trestního řízení nebyly vyplaceny zhotoviteli díla,“ sdělil Kadlček ve své závěrečné řeči.

Za důkaz svého tvrzení žalobce považuje zejména tabulky se jmény a peněžními částkami nalezené v kancelářích firmy Metrostav.

Kauza přestavby kostela za 65 milionů se vleče už od roku 2014. Projekt byl od počátku považovaný za rizikový.

Připravila jej společnost Geotermální energie pro občany (GEPO), která je obžalovaná společně s firmami Gallos, Developer cz a Metrostav. Ta se k soudnímu řízení přidala také jako poškozená strana a požaduje náhradu škody ve výši 43,5 milionu korun.

Mezi obžalovanými byli kromě Půty a zaměstnanců firem i úředníci ROP Severovýchod. Nejvyšší trest, a to ve výši šest a půl let, navrhoval státní zástupce pro předsedu správní rady GEPO Petra Jirkůva.

zpět na článek