Krajský dopravce přebírá Českolipsko, shání řidiče i mechaniky

  11:46
Velkou náborovou kampaň spustila společnost ČSAD Liberec. Potřebuje sehnat kolem stovky řidičů a zájem má i o další profese jako dílenský mistr, mechanik nebo dispečer. Na konci roku totiž ČSAD Liberec začne nově jezdit na Českolipsku.
Společnost ČSAD Liberec koupila sedmnáct nových nízkopodlažních autobusů.

Společnost ČSAD Liberec koupila sedmnáct nových nízkopodlažních autobusů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dosud tam veřejnou autobusovou dopravu zajišťuje soukromá firma ČSAD Česká Lípa. Krajští zastupitelé ale rozhodli, že od prosince 2021 bude na Českolipsku jezdit ČSAD Liberec, která spadá do krajského podniku Autobusy Liberec. Aby převzetí proběhlo hladce, začala ČSAD Liberec se sháněním nových, budoucích zaměstnanců už teď.

Dopravce má zájem nejen o zkušené řidiče a řidičky autobusů. Lidi s nižší kvalifikací je firma připravena si vyškolit. Hlásit se tak mohou i ti, kteří nemají „papíry“ na autobus. Ty čeká zhruba půlroční příprava, pokud se pro práci v ČSAD Liberec rozhodnou.

Problém bude sehnat automechaniky

„Spousta řidičů je volných z komerční sféry a druhá část lidí nám přichází z fabrik. Tam je také skrytých pár řidičů, kteří dnes dělají v továrnách a chtějí se vrátit, protože továrny třeba také nedělají na sto procent,“ uvedl provozní ředitel ČSAD Liberec Martin Liška. 

Z dlouholetého dopravce je řidič MHD

Mnohem větší problém podle něj bude sehnat automechaniky a autoelektrikáře, které bude dopravce také potřebovat, a kterých je obecně na pracovním trhu nedostatek.

Novým řidičům nabízí ČSAD Liberec i náborový příplatek od 20 do 25 tisíc korun. Průměrná měsíční hrubá mzda řidiče je podle vedení firmy pro letošek 38 500 korun.

„Věřím, že se potřebné lidi pro Českolipsko podaří zajistit i proto, že v době koronaviru řada autobusových dopravců přišla o zakázky. My naopak nabízíme stabilitu, smlouvu pro zajištění dopravy na Českolipsku máme na deset let. Vozový park tvoří převážně nové autobusy Iveco Crossway,“ dodal Liška.

Podle něj se mohou hlásit i lidé, kteří nemají zájem o hlavní pracovní poměr, ale mohli by pomoci s vykrýváním dovolených, víkendů, v době zvýšené nemocnosti a podobně. Zájemci se mohou hlásit ve dvou náborových kancelářích v České Lípě a v Liberci.