V Liberci se narodilo za padesát let sto zeber, zoo shání staré fotky

  12:04
Jubilejní mládě zebry Chapmanovy se narodilo v liberecké zoologické zahradě. Zoo chová zebry již od roku 1970, v Liberci se jim daří a za padesát let se tu narodilo právě sto mláďat. To poslední 25. prosince na první svátek vánoční.

Nový přírůstek v liberecké zoo. | foto: Jitka Ambrožová

Zkušená matka přivedla samičku na svět brzy ráno po roce trvající březosti a nachystala tím svým ošetřovatelům milé vánoční překvapení. Většinu dne pobývá malá zebra se svou matkou v teple zázemí, ale v případě příznivého počasí již i pravidelně prozkoumává svůj venkovní výběh.

První trio zeber Chapmanových přicestovalo do zoo pod Ještědem v roce 1970 ze zoo ve Dvoře Králové. Šlo o zvířata pocházející z volné přírody, která za účelem rozšíření populace a záchrany druhu přivezl z Jihoafrické republiky do tehdejšího Československa Josef Vágner v rámci jednoho ze svých transportů.

„Jsem velice rád, že se nám dlouhodobě daří pomáhat udržovat populaci zeber Chapmanových chovanou v zoologických zahradách stabilní a dostatečně silnou, protože ve volné přírodě jejich počty postupně klesají. Od počátku chovu v roce 1970 se u nás narodilo celkem 57 hřebců a 43 klisen tohoto poddruhu zebry stepní,“ řekl zoolog Luboš Melichar.

Zahrada hledá staré fotky zeber

V souvislosti s tímto jubileem liberecká zahrada prosí veřejnost, aby jí celou historii chovu zeber Chapmanových pomohla zdokumentovat.

„V našich archivech bohužel mnoho historických fotografií nemáme, a tak hledáme datované snímky starší patnácti let. Pamětníci mohou své fotografie zaslat do konce února elektronicky na adresu marketing@zooliberec.cz,“ doplnila mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Autorské fotografie zoologická zahrada využije k obohacení archivu a především ke zmapování proměny výběhu zeber v průběhu historie. 

„Každý, kdo se s námi o svoji fotografii podělí, bude zařazen do slosování o mimořádnou prohlídku zázemí chovu zeber za doprovodu našeho hlavního zoologa a odborníka na chov zeber Luboše Melichara,“ dodala Tesařová.

Zebra Chapmanova je poddruhem zebry stepní a obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mozambiku v jihovýchodní Africe. Zebry žijí ve skupinách 10–30 zvířat. V případě nebezpečí se stádo semkne do kruhu, s mláďaty uprostřed. Největším nebezpečím je pro zebry kromě člověka lev. Pro maso a kůži je zebra vybíjena ve své domovině pytláky.

Autor: