Dva orlosupi se vylíhli během jednoho jara, v Liberci historický úspěch

  16:18
Dvě mláďata, každé od jiných rodičů. V liberecké zoologické zahradě se poprvé v historii podařilo v jedné hnízdící sezoně odchovat dvě ptáčata orlosupů bradatých. Zda jednou stráví svůj život ve volné přírodě, o tom rozhodne až jejich pohlaví.

Orlosup bradatý | foto: Zoo Liberec

Oba rodičovské páry orlosupů snesly vejce již v průběhu prosince loňského roku, pro mladší z dvojic jde o rodičovskou premiéru a jejich první vylíhnuté mládě. 

Přirozený odchov je u tohoto druhu velice náročný proces, a tak ošetřovatelé oběma párům dravců snesená vejce okamžitě odebrali a přemístili je do speciálního inkubátoru. Místo nich vložili do hnízd rodičů napodobeninu vejce, takzvaný podkladek. 

Rodiče se o mládě vzorně starají

Mládě staršího a zkušeného páru se v líhni vyklubalo již v polovině února a prvních pět dní ho krmili sami ošetřovatelé. Poté ho vložili do hnízda zpět pod jeho biologické rodiče, kteří péči převzali a vzorně se o něj již dva měsíce starají.

Fotogalerie

U druhého oplozeného vejce zvolil zoolog Jan Hanel odlišný postup. „Vejce jsme z inkubátoru odebrali dva dny před předpokládaným líhnutím a mládě nechali vyklubat přímo pod mladými nezkušenými orlosupy. Doufal jsem, že to v nich vyvolá ty správné rodičovské pudy a o mládě se budou umět postarat,“ vysvětlil zoolog.

A risk se vyplatil. Přestože byl mladý pár zpočátku velice nervózní a nevěděl, jak správně ptáče krmit, nakonec to zvládl a malý orlosup je na světě již 43 dní.

„Jsem rád, že jsme nakonec nemuseli do tohoto procesu uměle zasahovat. Nejen pro tento pár dravců, ale i pro celou populaci orlosupů je nejcennější to, že získal zkušenosti,“ dodal Hanel. 

Dravci patří mezi ohrožené druhy

Chov orlosupů bradatých má v liberecké zoo dlouholetou tradici. Dravci patří mezi ohrožené druhy a jejich populace žijící ve volné přírodě je stále velmi malá a ohrožená. Zoo se proto již v roce 1998 připojila k projektu, jehož cílem je záchrana evropské populace těchto ptáků. Což se zatím úspěšně daří.

Od roku 1993, kdy liberecká zahrada začala orlosupy chovat, se tu narodilo dvacet mláďat a třináct z nich ošetřovatelé vypustili do volné přírody v oblasti evropských Alp. 

Zda v ní domov najdou v budoucnosti i nová ptáčata, odhalí až pohlaví mláďat. To bude známé zřejmě v průběhu dvou až tří týdnů. Na svobodu by se dostaly s největší pravděpodobností samičky, samci zůstanou jako posila chovu v zoologických zahradách.