iDNES.cz

Liberecká zoo získala exotické ještěry, o expozici se podělí s želvami

  16:30
Pavilon tropů v liberecké zoo má nové obyvatele. Z vídeňské zoologické zahrady Schönbrunn tam dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých.

Liberecká zoo má nové ještěry. | foto: Zoo Liberec

Tyto živočichy budou moci návštěvníci v Liberci pozorovat poprvé. Domovem pro více než metr dlouhé ještěry se stala opravená expozice v přízemí pavilonu tropů. Jde o mladé čtyřleté sourozence. 

„Oba už začínají být pohlavně dospělí, a tak se budeme snažit v rámci spolupráce s evropskými zoo jednoho z nich brzy vyměnit a vytvořit chovný pár, “ řekla zooložka Petra Hnidová. 

Expozici sdílí s želvami

V expozici, která před nimi patřila krokodýlovi čelnatému, nebudou ale sami. Sdílí ji společně s želvami krátkokrčkami novoguinejskými a během několika dní přibudou i ryby krunýřovci, se kterými dracény obývají stejné životní prostředí i ve volné přírodě.

Liberecká zoo má nové ještěry.

Dracéna krokodýlovitá má velké a tvrdé šupiny, které připomínají kůži krokodýla. Slouží jí jako ochrana před predátory, mezi které patří především jaguáři, hadi a krokodýli. 

Ještěr žije u vodních toků a v mokřadech tropických deštných lesů Jižní Ameriky. Dobře šplhá po stromech a přes den nejvíce času tráví odpočinkem nebo vyhříváním se na větvích stromů nad vodní hladinou.

Pokud cítí nebezpečí, rychle skočí do vody. Ve vodě se dobře pohybuje díky zploštělému ocasu a pod hladinou kouká, stejně jako krokodýli, díky třetímu víčku mžurce, která chrání oko.

Dracény v přírodě loví bezobratlé živočichy, a to hlavně plže s ulitou. Pochutnají si ale i na škeblích, racích a občas i želvách. Díky silným plochým zubům umí rozdrtit tvrdé skořápky, ulity a krunýře, které vyplivnou a sežerou jen měkký vnitřek.

Populace divoce žijících dracén není nyní v bezprostředním ohrožení. V minulosti ale lovci ještěry ve velkém zabíjeli kvůli kůži, která našla využití v oděvním průmyslu. Komerční lov je ale od 70. let minulého století v Amazonii zakázán.

Autor:
zpět na článek