Při sčítání uveďte, že bydlíte v Liberci, vyzývá vedení města. Chce víc peněz

  8:42
Pokud zde bydlíte, vyplňte to pravdivě do dotazníku u sčítání obyvatel. Tak apeluje vedení města Liberec na ty občany, kteří sice v krajském městě bydlí, ale v občanském průkaze mají třeba ponechanou starou adresu v jiném městě.

Liberecké sídliště Králův Háj | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Údaj se správným místem bydliště je totiž pro obce a města důležitý. Podle něj stát přerozděluje zpětně sdílené daně.

„Stát dává obcím zpět část daní, které od nás vybere právě podle klíče bydliště. Takže pokud tu někdo bydlí, ale v občance má například Rakovník, tak za něj nedostaneme nic, přestože zde ve skutečnosti bydlí, jezdí dotovaným autobusem, posílá děti do našich základních škol a podobně. Proto je pro nás důležité mít pravdivě podchyceno, kolik lidí tu doopravdy žije,“ vysvětluje náměstek primátora Jiří Šolc.

Za každého občana dostává Liberec 13 tisíc korun ročně. Z přerozdělených daní platí město například provoz základních škol, úklid ulic, veřejnou dopravu, divadlo, zoo a další. „Odhaduji, že v Liberci žije asi deset tisíc lidí, kteří mají oficiální bydliště někde jinde. To v přepočtu dělá zhruba 140 milionů ročně,“ upozorňuje Šolc.

„Každý Liberečan, na kterého nám přijdou peníze, se počítá. Rozpočet Liberce v dalších letech nebude příznivý, moc peněz mít nebudeme. Proto jakákoliv možnost, jak do rozpočtu přispět, je dobrá,“ přidává se i ekonomický náměstek Zbyněk Karban.

Ten se zástupci dalších větších měst v ČR rozjel nedávno iniciativu za spravedlivější přerozdělování daní. Zvýhodněná jsou totiž čtyři největší města. Kromě Prahy ještě Brno, Ostrava a Plzeň. „Ty dostávají na obyvatele 23 tisíc korun a my jako páté největší město o deset tisíc na hlavu méně. Přitom zajišťujeme stejné služby,“ uvedl Karban.

Autor: