Galerie prodloužila výstavy, na návštěvníky počká Havel i liberecký rodák

  16:22
Už několik měsíců nevstoupil do Oblastní galerie v Liberci žádný návštěvník. Podle běžného harmonogramu by stávající výstavy měly končit, přestože některé mohli lidé vidět pouze jeden den. Galerie se ale rozhodla je prodloužit, aby o ně zájemci nepřišli.

Galerie prodloužila aktuální výstavy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo vyjednat prodloužení dlouhodobě připravovaných a náročných výstavních projektů až do doby, kdy snad již budou moci být opět přístupné veřejnosti,“ sdělil ředitel galerie Pavel Hlubuček. 

Unikátní výstava Poezie a performance – Východoevropská perspektiva, která je momentálně nainstalovaná v hlavním výstavním prostoru, měla původně končit v únoru. Podle ředitele ale bude trvat až do 2. května. 

Desítky umělců od Lotyšska po Vojvodinu

Na výstavě se vůbec poprvé spolu „setkávají“ díla desítek umělkyň a umělců z nejrůznějších kontextů rozsáhlého území od Lotyšska a Ruska až po Chorvatsko a Vojvodinu. 

Jsou mezi nimi autoři zastoupení dnes v nejvěhlasnějších muzeích a národních galeriích, ale i celebrity kulturních dějin jako například Václav Havel. Výjimečný projekt zájemcům přibližuje komentovaná prohlídka, která je přístupná na webu galerie. Výstavu představuje její kurátor Tomáš Glanc.

Prohlédnout si mohou návštěvníci i výstavu libereckého rodáka Davida Hanvalda Rukopis převzít nejde! Ve videu diváky provází kurátorka Zuzana Štěpanovičová. Autorův cyklus obrazů s názvem Stavebnice dotvářený nejnovějšími textovými kaligrafiemi, který tematizuje kouzelný svět dětství a her, je instalovaný v podbazénové hale. Výstava je prodloužená do 25. dubna.

Krajináře představí až v létě

Pokud epidemiologická situace dovolí, nepřijdou návštěvníci ani o výstavu výjimečného výtvarníka Ludvíka Kuby, která měla skončit už loni v listopadu. Ve zredukované podobě ji galerie bude nabízet až do 18. dubna. I s dílem tohoto známého českého folkloristy a malíře seznamuje virtuálně kurátorka Zuzana Štěpanovičová.

Současná výjimečná bezpečnostní situace rovněž zapříčinila mnohé další změny, které Oblastní galerie Liberec musela udělat ve svém výstavním programu na letošní rok. 

Výstava českého krajináře Františka Kavána, původně plánovaná na jarní období, se uskuteční až v letní sezoně. Výstavní projekt, který se koná u příležitosti 80. výročí umělcova úmrtí, bude oproti původnímu záměru podstatně rozšířen o zápůjčky z veřejných i soukromých sbírek a budou tak k vidění i díla, která byla dosud před lidmi skryty.