Nad pivaři krouží kaloň, přední malíř si výstavu v hospodě pochvaluje

  10:50
Roztodivné postavy shlíží ze zdí na pivaře v liberecké hospodě Labský zámek. Ve zdejším salónku Kunst Kout vystavuje přední český malíř Tomáš Císařovský.

Tomáš Císařovský (na snímku) vystavuje v libereckém Kunst Koutě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Tomáš je jeden z nejzajímavějších současných autorů. Navíc jsme také chtěli změnu a oproti konceptuálnějším a abstraktnějším projevům, které jsme tu měli dřív, jsme zvolili figurální věci. A to i proto, aby si všichni všimli, že se změnil autor,“ vysvětluje kurátor výstavy Martin Dostál. 

Kunst Kout otvíral svými pracemi liberecký rodák David Hanvald, naposledy se tu prezentoval hrádecký rodák Filip Dvořák. „Po autorech z regionu jsme si řekli, že by už bylo dobré rozšířit spektrum na naši velkou zemi,“ zmiňuje Dostál.

Výstava Tomáše Císařovského nese název Peklo, ráj, peklo, ráj, zamotej se každý sám a jde o výběr obrazů z loňského a předloňského roku. „Jsou to takové podivnosti, které v dnešní době prožíváme,“ komentuje svou práci Císařovský. Pozornost upoutá obzvlášť obraz s netopýrem unášejícím člověka. 

„Někdo může mít pocit, že to je reference na dobu covidovou, nicméně já jsem to maloval léto předtím. Šlo o sen, který jsem měl pod stíny obrovských kaloňů,“ popisuje autor, který si sotva rok starý výstavní prostor pochvaluje. 

„Je to tady skvělé. Připadám si tu jako zamlada v nějaké hospodě na Žižkově, kde člověk strávil mnoho a mnoho času.“ Jeho obrazy budou k vidění do konce července.

Autor: