iDNES.cz

Starostové obhájí vládu v Libereckém kraji, Půta bude potřetí hejtmanem

  17:14,  aktualizováno  19:38
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta může na základě výsledků voleb do krajského zastupitelstva pohodlně obhájit svůj mandát. Jeho Starosty pro Liberecký kraj volilo přes 38 procent voličů. Po sečtení všech hlasů jim připadá 22 křesel, před čtyřmi lety to bylo o čtyři méně.

Martin Půta ve volebním štábu (3. října 2020) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Starostům chyběl jen jeden mandát k tomu, aby měli nadpoloviční většinu v krajském zastupitelstvu. Už 23 mandátů by jim stačilo, aby kraji vládli sami bez účasti dalších partnerů.

Podrobné výsledky krajských voleb ZDE

To si však většina oslovených nepřeje. Podle hlasů ve štábu Starostů ještě nejméně jednu stranu do koalice přiberou. Šanci mají Piráti a ODS. 

Druhé místo udrželo ANO s 18 procenty. Oproti minulým volbám získalo jedno křeslo navíc, celkem tedy 10 mandátů.

Po pěti mandátech mají po sečtení všech okrsků shodně Piráti i ODS. Do zastupitelstva by se dostala i SPD. Zatímco Piráti budou v krajském zastupitelstvu nováčky, ODS bude mít místo čtyř mandátů křesel pět. SPD před čtyřmi lety kandidovala společně s SPO a tehdejší výsledek stačil na dva mandáty. Teď získá samotná SPD tři křesla.

Martin Půta

O vítězství:

"Vítězství je skvělý pocit. Máme zakázaný alkohol, slavit tedy budeme do noci s kávou."

O povolebním modelu:

"Koalice musí fungovat 4 roky a dotáhnout do konce velké projekty. Nebudeme chtít slabou koalici, ale silnou. Budu vyjednávat stejný model jako posledně, abychom nebyli dominantní v krajské radě. Je třeba nabídnout i dalším stranám účast na vládnutí. Mám něco v hlavě, ale prvně to řeknu jim. Zatím jsme si v euforii volební strategii nestanovili. "

S kým ne:

Vyjednávat budeme se všemi stranami, nepůjdeme s SPD. Po předvolební kampani se dá očekávat, že ve volební koalici nebudeme s hnutím ANO"

O neúspěchu a úspěchu jiných stran:

"Je mi líto, že tam nebude koalice TOP 09 a KDU, čekal jsem, že 5% udělají. S panem Klápštěm jsem počítal jako s radním pro životní prostředí. 

O Změně pro krajinu a Pro krajinu, které neuspěly:

"Dopadlo to tak proto, že se spolu nedomluvili a kandidovali zvlášť. Kdyby šli spolu, měli by přes 5%. Za tu prohru si mohou sami."

O úspěchu SPD:

"Z toho nejsem nadšený. Je tu část veřejnosti, která věří v jednoduchá řešení. Respektuji ale tuto volbu."


Lídr Starostů Martin Půta naznačil, že se pokusí sestavit širší koalici, osloví ODS i Piráty. ANO v koalici nechce, i když jakési formě spolupráce se nebrání.

Do zastupitelských komisí hodlá oslovit i kandidáty, kteří neuspěli - například lídra Pro krajinu Josefa Šedlbauera nebo Jiřího Klápště z koalice TOP 09 + KDU.

Skokanem voleb v rámci partaje se stal senátor a starosta Chrastavy Michael Canov. Z osmého místa jej voliči vynesli na druhé. Sám to prý očekával, ostatně stalo se tak i minule. „Mám ve svém městě dokonce víc preferenčních hlasů než hejtman Martin Půta. Beru to jako generálku na senátní volby za dva roky, kde chci obhajovat svůj post,“ řekl iDNES .cz Canov.

Mírně smutná je z výsledku voleb lídryně ANO Jitka Volfová. „Výsledky jsou, jaké jsou. Jsme druzí. Myslím, že řada politických subjektů je asi smutných více. Kdybychom měli o nějaké procento více, bylo bychom samozřejmě spokojenější. Ale i tak tento výsledek bereme a určitě pro lidi do budoucna budeme chtít jet na plný výkon. Jestli budeme v koalici, tak samozřejmě pro rozvoj kraje uděláme maximum. Celé čtyři roky jsme pracovali dobře. Koalice fungovala bezkonfliktně,“ říká Volfová. „Starostové pro Liberecký kraj se už před volbami netajili tím, že udělají všechno pro to, aby sestavili koalici bez hnutí ANO. A pokud tomu tak bude, tak se budeme snažit být konstruktivní opozicí,“ dodává.

Spokojenost u Pirátů, skepse u ODS

U Pirátů, kteří si svůj štáb zřídili v libereckém Kultivaru, panuje spokojenost. Do krajského zastupitelstva se podívají vůbec poprvé. Získali pět mandátů. „Pocity jsou dobré, pro mě bylo limitní číslo čtyři mandáty a je to nad čtyři, takže vládne spokojenost. Navíc v krajském zastupitelstvu budeme vůbec poprvé, tak je to pro nás velký skok,” řekl lídr kandidátky Zbyněk Miklík.

Toho výsledky voleb příliš nepřekvapily, až na drobnosti. „Předpokládal jsem, že se do zastupitelstva nedostanou komunisté a ČSSD, takže to pro mě není překvapení. Trochu ale překvapením pro mě jsou tři mandáty pro SPD. Doufal jsem však v horší výsledek ANO,” okomentoval Miklík.

Piráti již před volbami avizovali, že by nespolupracovali s ANO, SPD či komunisty. „Na jednání o případné koaliční spolupráci je však ještě brzo. Průniky máme třeba s ODS, ale zároveň nám tam vadí spousta věcí, není to černobílé. Vadí mi tam některé osoby, ale nechci být konkrétní,” dodal nově zvolený krajský zastupitel.

Mírná skepse panuje u ODS. „Jsem rád, že přišlo k volbám víc lidí než minule, bohužel naše ambice na dvojciferné procento nevyšla. Čekal jsem šest mandátů, máme pět,“ řekl iDNES.cz lídr Dan Ramzer.

ČSSD okopírovala celostátní výsledky

Se zastupitelstvem se naopak může rozloučit ČSSD. „Není to žádná sláva. Krajské volby kopírují celostátní. Tak to funguje. Takže když dostala ČSSD celostátně pět procent, my máme polovinu. Naše strana byla v Libereckém kraji vždy na chvostu. Je ale brzy ještě vyvozovat, zda dojde k nějakým změnám,“ říká lídr ČSSD Josef Jadrný. 

Podle něj je zvláštní, že nepomohla ani popularita Jana Hamáčka. „Je to celostátní úpadek ČSSD. NA další komentáře je brzo. Tím se musí zabývat analytici.“

Do zastupitelstva se rovněž nevrátí KSČM. „Je něco špatně. Je to poprvé po dvaceti letech, co jsme v Libereckém kraji mimo hru. Možná ale ten čas ukáže, že jsme měli pravdu. Bude ale potřeba udělat změny,“ okomentoval lídr komunistů Stanislav Mackovík, který zároveň popřál vítězům. „Ne úplně chápu rozhodnutí voličů. Některé volby mi připadají ne úplně logické. Například o Pirátech se nemluvilo, ani v dobrém ani špatném, a jejich výsledky mě překvapily. To ale neznamená, že se chceme vydat jejich cestou.“

Loučí se také Změna kolem Jana Korytáře. Ta před čtyřmi lety získala čtyři křesla, letos žádné. „Asi bych to označil jedním slovem: Waterloo. Tak to je. Jsem v politice 16 let. Zažil jsem pár dobrých vítězství, teď přišla hodně krutá porážka, ale tak to v životě chodí. Budu si muset dát oddychový čas a sám si říct, jestli chci v politice ještě být nebo ne. Jednak jestli chci já sám v ní být a také jestli je tu vůbec taková poptávka. Trochu jsem to cítil i během kampaně, že jsem neměl tolik sil jako dřív,“ zmínil Korytář.

Před branami krajského zastupitelstva zůstala kandidátka Pro krajinu. „To, že jsme se do zastupitelstva nedostali, nás pochopitelně mrzí, protože máme teď omezenější možnost prosadit svá témata. Nečekal jsem takový náskok Starostů, čekal jsem u nich o deset procent méně. Ale je to realita. Je vidět, že u nich je to hodně odvislé od jedné jediné osoby, od hejtmana. Myslím, že naše kampaň byla jasná, jasně říkala, o co nám jde, byla nápaditá a bylo v ní veliké nasazení a dal se dohromady asi ten nejlepší tým lidí, s jakým jsem kdy pracoval. A v tom vidím naději do budoucna. Protože i ty strany, které si převzaly naše téma - boj se suchem, obnova krajiny, jiný pohled na školství - se teď rozdrobily a u Starostů to zase tak veliké téma není. Takže, i tohle je důležité si uvědomit, protože otázka toho, co nás v budoucnu čeká a jak tomu čelit, je velmi důležitá. Pro nás i pro naše děti,“ řekl lídr Josef Šedlbauer.

Téměř jistě tak Martin Půta obhájí post hejtmana. Koaliční jednání ale budou pokračovat v dalších dnech.

Autor:
zpět na článek