iDNES.cz

V liberecké nemocnici staví nový pavilon, pomůže v boji proti nádorům

  16:56
Nový moderní pavilon a špičkové vybavení za stovky milionů. Na místě starého ředitelství roste v areálu Krajské nemocnice v Liberci třípodlažní budova, do které budou chodit na vyšetření onkologičtí pacienti.

Momentálně stojí hrubá stavba, hotovo by mělo být příští rok na přelomu března a dubna. | foto: KNL

V novém pavilonu PET/CT bude sídlit specializované pracoviště sloužící k diagnostice nádorových onemocnění.

Momentálně stojí hrubá stavba, hotovo by mělo být příští rok na přelomu března a dubna. Přístroj PET/CT dosud krajská nemocnice k dispozici neměla. Za zkratkou se skrývá pozitronová emisní tomografie kombinovaná s CT.

„Jde o přístroj na detekci některých druhů rakoviny nebo například zánětů, po kterých v těle pacientů pátráme a nemáme jiné možnosti, jak bychom je zjistili,“ vysvětlil lékařský ředitel KNL Tomáš Roubíček.

Podle něj jde o velmi nákladný přístroj, kterým disponují pracoviště zaměřená na tento typ léčby pacientů. Nejbližší z nich je v Praze. Přístroj bude podle Roubíčka sloužit převážně pacientům z Libereckého kraje.

„Protože ale máme spoustu pacientů i mimo Liberecký kraj, máme přesah na Ústecký nebo Středočeský kraj, bude určený i pro tyto pacienty,“ poznamenal lékař.

Celkově vyjde nový pavilon na čtvrt miliardy korun. „Cena samotného přístroje PET/CT, který kupujeme nový, se pohybuje kolem sta milionů korun. Stavba stojí dalších sto milionů, zbytek je daň z přidané hodnoty,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Nový pavilon PET/CT bude třípodlažní. V nejnižším patře bude technické zázemí, šatny personálu, sklady a laboratoře pro přípravu radiofarmak. V prvním nadzemním podlaží s bezbariérovým přístupem z ulice Arbesova budou vyšetřovací místnosti, čekárny pro pacienty a zázemí pro personál.

V patře nad ním bude administrativa, další strojovna a prostory pro pacienty po vyšetření. Nechybí ani terasa, jejíž součástí bude zelená střecha.

Hrozilo přerušení stavby

Ani stavbě nového pavilonu se podle Řičáře nevyhnuly komplikace spojené se situací na stavebním trhu. „Relativně brzy po podepsání smlouvy s dodavatelskou firmou jsme museli řešit nárůst cen stavebního materiálu a měli jsme v tomhle ohledu komplikovaná jednání. V jeden moment to vypadalo, že by se mohla stavba přerušit, naštěstí se nám podařilo najít shodu,“ poznamenal mluvčí, podle kterého mají projekt nákladově i termínově pod kontrolou.

Kvůli rostoucím cenám materiálu musela už krajská nemocnice vypsat znovu soutěž u svého největšího projektu, tedy stavby Centra urgentní medicíny (CUM).

„Lhůta pro podání nabídek je do 1. září. Před několika dny proběhla obhlídka stavby, na kterou se dostavilo šest potenciálních uchazečů,“ dodal mluvčí.

Nemocnice musela první zakázku na stavbu CUM zrušit, protože všechny přihlášené firmy přesáhly požadovaný limit 2,2 miliardy korun bez DPH.

zpět na článek