Lidé v Libereckém kraji chtějí nové kotle, příspěvek ale zatím nedostanou

  10:12
Liberecký kraj na konci května uzavřel přijímání nových žádostí o dotaci na výměnu starých kotlů za ekologické zdroje vytápění. Kdo si nestihl zažádat, má zatím smůlu. V rámci třetí vlny měl Liberecký kraj k dispozici téměř 210 milionů korun, které od roku 2019 postupně rozdal jednotlivým žadatelům.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

„Další dotace budou poskytovány v návaznosti na případné uvolnění finančních prostředků,“ informoval mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Žádosti, které byly přijaty od března tohoto roku, skončily podle krajského radního Jiřího Ulvra v zásobníku projektů. „Tito žadatelé budou postupně oslovováni k podpisu smlouvy v případě, že se někdo rozhodne projekt nerealizovat, odstoupí od smlouvy či nesplní podmínky programu na proplacení dotace,“ sdělil Ulvr.

Podle radního si lidé ve třetí vlně dotací podávali žádosti zejména na tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. 

„Zájemců o nové, ekologické zdroje vytápění máme stále dost. Doufám tedy, že kotlíkové dotace třetí vlnou neskončí a že na výměnu starých kotlů budeme moci získat další finanční prostředky v následujících letech a poskytnout je konkrétním žadatelům,“ řekl Ulvr s tím, že mezi ministerstvem životního prostředí a kraji právě probíhají intenzivní jednání o možném pokračování úspěšného kotlíkového programu.

Program Kotlíkové dotace v Libereckém kraji III byl vyhlášen v červenci 2019 s příjmem žádostí od září téhož roku.

Na výměnu starých kotlů 1. či 2. emisní třídy za kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle či tepelná čerpadla bylo původně uvolněno přes 139 milionů korun, pro velký zájem o kotlíkové dotace se však ministerstvo životního prostředí rozhodlo částku navýšit o dalších více než 55 milionů korun. 

„Současně s tím mohl Liberecký kraj vyčerpat 15 milionů korun z nevyplacených projektů předchozích vln kotlíkových dotací,“ dodal Trdla.

Autor: