Aplikace poradí, kde je protažená stopa. Přispěje na ni i Liberecký kraj

  6:28
Přímo na cestě z Nové Louky na Knajpu lyžař uvidí, jestli je trasa protažená až na Smědavu. Prohlédne si to pohodlně v mobilním telefonu. Stejně tak uvidí, kde jsou restaurace, nejbližší stanice horské služby nebo odkud jede skibus. To vše díky aplikaci bilestopy.cz, na jejímž vývoji se podílí Liberecký kraj.
Běžkaři v Jizerských horách se dočkají nového okruhu.

Běžkaři v Jizerských horách se dočkají nového okruhu. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Lidé mohou zatím web bilestopy.cz využívat jen jako klasickou internetovou stránku, která není v mobilním telefonu lyžaře přehledná.

Už od prosince ale má začít fungovat jako mobilní aplikace. Na jejím vzniku se podílí sedm krajů. Radní Libereckého kraje nyní rozhodli poslat na vývoj aplikace dotaci 85 tisíc korun. V podobě pro mobilní telefony by měla začít fungovat už pro letošní zimní sezonu.

„Uživatel uvidí podkladovou mapu s vyznačenými běžeckými trasami. Dostane kompletní přehled o tom, jak v tom daném dni a hodině trasa vypadá. Spatří, které úseky jsou protažené. Především to ale bude díky aplikaci pro mobilní telefony vše velmi přehledné a uživatelsky příjemnější. U webových stránek, které se načetly v mobilech, to tak nebylo,“ řekla Eva Hornová, vedoucí oddělení cestovního ruchu krajského úřadu Libereckého kraje.

Jedním z partnerů projektu je společnost Jizerská o.p.s., která se o údržbu běžeckých tratí v Jizerských horách stará.

Aplikace je o to pozoruhodnější, že v České republice neexistuje žádná jiná, která by dávala ucelený přehled o stavu běžeckých tratí.

„Liberecký kraj je zasvěcený sportu a právě lyžování je se zdejším regionem pevně spjaté. Proto vývoji a ladění tohoto informačního nástroje pomáháme,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. 

„Tato aplikace bude velmi šikovnou pomůckou pro ty, kteří chtějí vyrazit do hor. Poskytuje kromě informací o stavu tratí také další užitečné údaje, a může tak výborně posloužit mnoha návštěvníkům Libereckého kraje. Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu ji bude využívat především k jejich informování,“ dodala Květa Vinklátová, krajská radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Autor: