Silnici na Ještěd čeká další rekonstrukce. Tentokrát za provozu

  8:14
Jen co se po roce otevřela silnice z Horního Hanychova na Výpřež, plánuje Liberecký kraj rekonstrukci dalšího úseku směrem na Ještěd. Tentokrát se bude opravovat část mezi Výpřeží a odbočkou na Křižany.

Poslední rekonstrukce silnice na Ještěd řidiče potrápila. Oprava dalšího úseku by měla probíhat za částečného provozu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Jana Svitáka by nemělo dojít k úplné uzavírce, jako to bylo u první etapy rekonstrukce silnice přes Ještěd. „Minimálně ve špičkách budeme chtít, aby provoz zůstal zachován,“ uvedl Sviták.

Podle něj je silnice ve velmi špatném stavu. Během rekonstrukce by mělo dojít k odvodnění komunikace, úpravě křižovatek, zvýšení bezpečnosti, rozšíření vozovky, instalaci svodidel a také k úplné obnově a doplnění stávajícího dopravního značení.

K lepšímu se změní i stávající křižovatky na trase Světlá pod Ještědem — Výpřež a také v Křižanech a na Výpřeži. „Ty budou rekonstruovány zejména za účelem zvýšení bezpečnosti řidičů a dalších účastníků provozu. Dojde i k úpravě nástupišť pro autobusy veřejné linkové dopravy,“ doplnil náměstek. 

S rekonstrukcí silnice by kraj chtěl začít příští rok. V současnosti vyhlásil výběrové řízení na firmu, která úsek bude opravovat. Podle mluvčího kraje Filipa Trdly by rekonstrukce měla vyjít na zhruba 130 milionů korun.

Rekonstrukce prvního úseku silnice na Ještěd trvala necelý rok. Kromě zimního období, kdy se práce zastavily a cesta byla průjezdná, museli řidiči volit objízdnou trasu. Na samotný vrchol Ještědu tak bylo možné dojít pouze pěšky nebo vyjet lanovkou. Situace komplikovala život především obyvatelům Podještědí, kterým se cesta do Liberce prodloužila o desítky minut. Silnice se opět otevřela letos v červnu. 

Autor: