Plán domova pro duševně nemocné naráží v Jablonném na odpor

  11:22
V Jablonném v Podještědí připravují občané petici proti domovu, který zde plánuje postavit společnost SeneCura. Nelíbí se jim, že by zde žili i lidé s duševními chorobami.

Takhle by domov pro seniory a duševně nemocné v Jablonném v Podještědí měl vypadat. Bude tam až 100 lůžek. | foto: SeneCura

Krajským zastupitelům přišel otevřený dopis, ve kterém někteří místí žádají odložení prodeje bývalé léčebny dlouhodobě nemocných společnosti SeneCura. 

Ta chce na místě LDN vybudovat domov pro seniory a duševně nemocné s kapacitou až sto lůžek. Bod byl z jednání stažen, ale z důvodu, že zatím nedorazila jistina, která je podmínkou prodeje. 

„Vůbec to nechápu, máme v Libereckém kraji několik podobných zařízení, a nikde s tím nejsou problémy,“ sdělil náměstek hejtmana pro sociální věci Petr Tulpa, který povede jednání s petičním výborem.

„Chceme Vás upozornit, že se zcela zásadně obáváme o bezpečnost našich rodin a dětí, které žijí v těsném sousedství. Zejména z důvodu zásadní změny klientely budoucích domovů. Nemůžeme souhlasit s představou, že si děti budou hrát na zahrádce u domu a na sousedním pozemku se budou pohybovat osoby s duševními nemocemi,“ píše se mimo jiné v otevřeném dopise, pod kterým je za petiční výbor podepsaná Jitka Davídková. Podle ní u závažných duševních nemocí není vyloučena agrese a nebo jiné nekontrolovatelné chování.

S podobnými zařízeními mají ale podle Tulpy dobré zkušenosti a lidem, kteří v nich žijí, podobný typ bydlení pomáhá. „Něco takového jsme už zažili například i v Zahrádkách,“ poznamenal Tulpa s tím, že některým lidem vadí například i hospic. 

Důvody k obavám nevidí ani zástupci SeneCury. „Naše společnost již projekty v podobě výstavby a provozu SeniorCenter s úspěchem realizovala například v Kraji Vysočina, jedná se vždy o vzájemnou spolupráci státního a soukromého sektoru. Domovy fungují ke spokojenosti jak klientů samotných, tak i obyvatel dané obce či města,“ sdělila mluvčí společnosti Jana Barčáková.

Petiční výbor v dopise poukazuje také na výšku stavby, která by měla mít čtyři patra. „Bude svou velikostí a výškou výrazně zastiňovat okolní domy,“ uvádí se dále v dopise. Podle Tulpy ale například domov seniorů, který provozuje SeneCura ve Vratislavicích, je také uprostřed zástavby a není s tím nejmenší problém. 

Desítky lůžek pro duševně nemocné i seniory

Společnost SeneCura chce od Libereckého kraje koupit areál bývalé LDN za 9 170 000 korun. Podle ekonomického náměstka hejtmana Zbyňka Miklíka je v havarijním stavu a cena odpovídá odhadu z roku 2019.

SeneCura měla zaplatit nejpozději pět dní před projednáváním jistinu 1,5 milionu korun. „Jistinu máme připravenou a počítáme s jejím zaplacením po dalším jednání s Libereckým krajem,“ potvrdila Barčáková.

Domov se zvláštním režimem, který chce SeneCura v Jablonném vybudovat, bude mít kapacitu čtyřicet lůžek pro duševně nemocné od 30 let, dále domov pro seniory s dvaceti lůžky pro duševně nemocné nad šedesát let. 

Další lůžka budou určena pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovací službu. Tak velké zařízení znamená podle Tulpy několik desítek pracovních míst. Postupně by jich zde mohlo vzniknout až padesát. Náklady na něj se budou pohybovat kolem šesti milionů eur. Hotovo by mělo být v roce 2023.

Podle Tulpy Liberecký kraj podobná zařízení potřebuje. Léčebnu kraj koupil od krajské nemocnice za devět milionů a od počátku bylo v plánu ji využít pro sociální služby.