iDNES.cz

Jablonec nechce plýtvat vodou při zalévání zeleně, pořídil si vlhkoměr

  6:38
Odpovědi na otázky, jak bojovat s extrémním suchem, ochladit rozžhavené ulice a zároveň šetřit vodou v těchto dnech hledají v Jablonci nad Nisou. Zdejší radnice proto objednala vlhkoměr, který má pomocí speciálního počítačového programu sbírat data o tom, jak moc se musí zalévat zeleň.

V Jablonci propočítávají, jak často zavlažovat zeleň nebo kropit rozpálené ulice. | foto: Jablonec nad Nisou

Město též testuje zavlažovací vaky, jež obepnuly některé stromy, a chce také změnit četnost sekání trávy.

Zatím je vše v testovacím módu. „Víme, že vody v krajině ubývá, a proto se chceme chovat hospodárně. Oddělení správy zeleně proto objednalo vlhkoměr. Ten by měl co nejvíce upřesnit, jaký je aktuální stav a jak častá je potřeba zálivky městských dřevin,“ vysvětluje náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

Naměřené hodnoty se přenáší do programu v notebooku. Data pak vyhodnotí odborníci.

Podobné testování se týká i třiceti zavlažovacích vaků za více než 25 tisíc korun, které město nainstalovalo například ke stromům v areálu Mateřské školy v Jugoslávské ulici, v ulici U Přehrady nebo na křižovatku U Zeleného stromu. 

„Na konci vegetačního období chceme ve spolupráci s dodavatelem vaků zjistit, zda stromům vaky prospívají lépe, nebo hůře než klasická zálivka. V tuto chvíli rozhodně nejsou zavlažovací vaky pro město trvalým řešením. Počkáme si však na vyhodnocení,“ popisuje Matek. 

Jeden vak má objem 57 litrů vody. Vyprázdní se přibližně za tři dny. „Pouze v případě, že jsou v nadcházejících dnech hlášeny dostatečné srážky, které zavlaží dřeviny přirozeně, opětovné naplnění vaků posuneme,“ dodává Štěpánka Gaislerová, vedoucí oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu. 

Změnou projde sekání trávy

A změnou v druhém největším městě kraje projde zřejmě i sekání trávy. Náměstek Matek říká, že radnice hledá zlatou střední cestu. 

„Vycházíme z nastaveného plánu, kde například největší množství pravidelně udržovaných ploch tvoří zeleň na sídlištích. Zde jsou plánovány čtyři seče za sezonu. Na tento plán pak reagujeme s ohledem na aktuální vývoj počasí a seče samotné pak regulujeme dle potřeby. Jenže se všem nezavděčíme. Jedny trápí pylové alergeny vzrostlých travin, a jsou tedy pro častější seče, druzí by oproti tomu raději měli travnaté plochy nesečené,“ odhaluje radní.

Podle náměstka proto město tipuje místa, kde by se mohla četnost sekání nastavit individuálně a ne dle schváleného harmonogramu.

„Tato místa opatříme popiskami, kde budou informace o nastavení sečí. Bude to udělané tak, aby i Jablonečané mohli sledovat vliv počasí na dané místo a porovnat sami, jak moc se má sekat,“ doplňuje Matek.

Radnice také přemýšlí, jak ochladit rozpálené ulice a neplýtvat vodou. Koncem června například přistoupilo ke kropení ulic. „Jenže kropení vyvolalo u některých obyvatel vlnu kritiky, že nehospodaříme s vodou. I tady musíme najít nějaký kompromis mezi požadavky na ochlazení a zároveň touto kritikou,“ uzavírá Matek.

Jablonec není rozhodně jediným městem v kraji, kde aktuálně řeší, jak vyzrát na sucho a neplýtvat vodou. Třeba v České Lípě, kde je sucho extrémnější než jinde v regionu, sečou trávu na výšku deseti centimetrů a rozhodli se nesekat trávu kolem stromů. 

„Vyšší tráva, která zůstane u kmenů, pomůže zadržet vlhkost a zabrání vysušování půdy pod stromy. Navíc se nám podaří ochránit kmeny stromů před mechanickým poškozením od sekaček,“ řekl minulý týden místostarosta města Martin Brož.

Autor:
zpět na článek