iDNES.cz

Oprava jablonecké školy nabírá zpoždění. Navíc projekt bude dražší

  16:46
Náklady na rekonstrukci Střední školy řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici se prodraží. Původně měl celý projekt předělání na centrum odborného vzdělání vyjít na 104 milionů korun. Nyní se počítá téměř s dvojnásobkem, necelými 200 miliony.

Místo demolice chce kraj pokračovat v dokončení modernizace školy. | foto: Jana Pavlíčková, MF DNES

Na konci loňského roku se zřítila část zdi v budově. Od března letošního roku prováděla firma Metrostav práce na odstranění následků havárie. Celkové náklady na zajištění objektu, které zaručily, že se budova nezřítí nekontrolovatelně do ulice nebo jiné přilehlé části, činily téměř 33 milionů korun včetně DPH. V červnu 2019 si Liberecký kraj objednal dodatečně stavebně-technický průzkum, aby zjistil, v jakém stavu jsou zbylé části objektu. Ukázalo se, že bude nutné části budovy staticky ztužit, ač to původní projekt nepředpokládal.

„Necháme si teď zpracovat posudek, který by měl určit míru zavinění pro případ pojistného plnění a vymáhání náhrady škody,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové).

Už nyní je jasné, že škola nebude dokončena letos v září. Kraj proto požádá o prodloužení termínu do konce příštího roku.

Varianta demolice domu padla již minulý rok. Náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové) v prosinci uvedl, že nechce, aby kvůli tomu vznikl v Jablonci obří brownfield. 

„Nebudu zastírat, že na to byly různé názory. Jenže se ukázalo, že i pouhá demolice by stála skoro čtyřicet milionů korun. A nechat budovu stát, ale neopravovat ji, také není řešení,“ sdělil Tulpa.

Škola by podle náměstka přišla o žáky. Jde především o sklářské, bižuterní, šperkařské a zlatnické řemeslné obory.

Demolice by podle náměstka pro kraj znamenala nutnost zpracovat projektovou dokumentaci pro odstranění stavby a vybrat vhodného zhotovitele. Jelikož se objekt nachází v uliční zástavbě, musely by být staticky zajištěny okolní domy. Budova je pod úrovní silnice, a pokud by mělo dojít k její demolici, musela by zde vyrůst nová opěrná zeď.

„Přesto všechno jsme usoudili, že tak unikátní projekt, jakým Centra odborného vzdělávání bezesporu jsou, dokončíme. Nabereme sice více než rok zpoždění a vyjde nás to na nemalé finanční prostředky, které budeme muset najít v jiných položkách krajského rozpočtu, ale přesto věřím, že se nám to konečně povede,“ dodal Tulpa. 

Prodražení projektu kritizuje opozice.

„Vysvětlení víceprací bude vždy nedůvěryhodné, pokud bude nedůvěryhodná pozice těch, kteří mají kontrolu stavby provádět. Tedy technického dozoru investora. Opakovaně jsme vedení kraje vyzývali, že není možné dodavatele technického dozoru vybírat podle nejmenší ceny, navíc z firem se sídlem v Liberci či blízkém okolí. Jejich vazby na stavební firmy nezaručují, že budou vykonávat dozor skutečně v zájmu investora, tedy kraje,“ popsal Jindřich Felcman, člen krajského výboru pro hospodářský a regionální rozvoj (Zelení).

Autor:
zpět na článek