Podpěry u zhroucené jablonecké školy mizí, silnice bude opět průjezdná

  16:14
U střední školy v Jablonci nad Nisou začaly práce na odstranění ocelové konstrukce, která rok a půl podpírala budovu, jejíž zdi se zřítily při rekonstrukci. Podpěry v Podhorské ulici omezovaly provoz, koncem ledna bude komunikace opět plně průjezdná.

Dělníci zahájili v Jablonci nad Nisou v Podhorské ulici práce na odstraňování mohutné ocelové konstrukce podpírající budovu střední školy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Podhorské ulici zaparkoval jeřáb. Začaly zde práce na odstranění ocelové konstrukce, která rok a půl podpírala čelní stěny budovy střední školy řemesel a služeb.

Kvůli mohutným kovovým věžím mohli řidiči projíždět tímto úsekem pouze v jednom směru. 

Demontáž podpěr, kterou provede společnost Integra stavby, potrvá několik týdnů. Po tuto dobu bude podle náměstka hejtmana pro ekonomiku Zbyňka Miklíka ulice zavřena úplně. „Smlouva je podepsána, práce byly již zahájeny. K demontáži všech šesti věží by mělo dle odsouhlaseného harmonogramu dojít nejpozději do konce ledna letošního roku,“ sdělil Miklík.

Na prodej ocelové konstrukce čítající tuny železa vyhlásil Liberecký kraj loni v listopadu elektronickou aukci, do které se přihlásilo několik zájemců. S konečnou nabídkou nakonec přišla jen společnost Integra stavby, která ji odkoupila za 300 tisíc korun.

Silnice se po dvou letech otevře

Omezený provoz v Podhorské ulici komplikoval dopravu v Jablonci dva roky. „Fakt, že teď bude tato část Podhorské měsíc uzavřená úplně, už Jablonečany nepobuřuje, naopak, těší se, že od února bude ulice průjezdná v obou směrech,“ vyjádřila se mluvčí zdejší radnice Jana Fričová. 

Objízdná trasa se ze státní komunikace I. třídy přesunula na místní komunikaci III. třídy. Ta podle mluvčí není pro tak velký provoz konstruovaná a na stavu vozovky se to také projevilo.

„Navíc byl zvýšený provoz právě před Základní školou v ulici 5. května. A předpokládáme, že podpěry poničily chodník v ulici Podhorské, který bude možná nutné opravit,“ dodala mluvčí.

Kvůli současné uzavírce byly přesunuty některé zastávky městské hromadné dopravy. Dočasně zrušené budou ve směru do centra města pro linky č. 102, 108 a 116 zastávky Podhorská a Vikýř. Náhradní zastávka bude v ulici 5. května u parčíku naproti základní škole.

Náklady na přestavbu: 200 milionů korun

Ocelové vzpěry musel nechat Liberecký kraj nainstalovat poté, co se část budovy střední školy zhroutila při přestavbě na centrum odborného vzdělávání. Ke zřícení zdí v prvním a druhém patře došlo 18. listopadu 2018. Nikomu se nic nestalo, studenti už v té době školu nenavštěvovali. 

Ještě na konci téhož roku se Liberecký kraj rozhodl, že i přes velký nárůst nákladů budovu opraví. Podle tehdejšího náměstka hejtmana Petra Tulpy chtěli zabránit tomu, aby v Jablonci vznikl obří brownfield.

„Nebudu zastírat, že na to nebyly různé názory. Jenže se ukázalo, že i pouhá demolice by stála skoro čtyřicet milionů korun.“ A nechat budovu stát, ale neopravovat ji, také není podle něj řešení.

Podle posudku, který nechal vypracovat Liberecký kraj, zřícení způsobily chyby na straně projektanta, stavební firmy i technického dozoru. Původně statik označil za příčinu havárie špatně provedenou rekonstrukci před čtyřiceti lety.

Náklady na přestavbu se kvůli dalším opravám zdvojnásobily na zhruba dvě stě milionů korun. Třetinu z nich pokryjí dotace. Aby o ně kraj nepřišel, musí být projekt dokončený do konce tohoto roku.