iDNES.cz

Umírajícím i jejich rodinám bude pomáhat nový hospic, klienti budou doma

  17:08
Pomoc v nejtěžších chvílích v životě rodin bude nově nabízet připravovaný Domácí hospic 14 pomocníků v Semilech. V regionu dosud podobná služba chyběla. K dispozici bude od ledna příštího roku. Podle zakladatelů se na ně už teď obrací řada lidí.

„Pracuji v nemocnici a bylo mi vždy líto, když si rodina chtěla vzít umírajícího domů a pečovat o něj, ale nakonec nemohla, protože neměla nikoho, kdo by jim s péčí pomohl,“ vysvětlila jedna ze zakladatelek hospicu a zdravotní sestra Lucie Stránská.

Hospic bude nabízet své služby na vzdálenost asi třicet kilometrů od Semil. O pomoc si tak budou moci zažádat obyvatelé Lomnice nad Popelkou, Vysokého nad Jizerou nebo Rokytnice nad Jizerou a okolí.

Podle ředitelky hospicu Marie Zahrádkové bude pomoc všestranná a nebude se týkat pouze zdravotního stavu. 

„Náš ideál je takový, že ještě před propuštěním z nemocnice pomáhá hospic rodině s vyřízením ošetřovného, příspěvků na péči a ostatní administrativou,“ popsala ředitelka. Hospic vypůjčí nemocnému polohovací lůžko a ostatní pomůcky, které jemu a jeho blízkým usnadní péči. 

„Při příjmu do péče lékař nastaví léčbu bolesti a ostatních příznaků,“ pokračovala ředitelka. Vyškolená sestra bude dojíždět pouze do rodin, které mají umírajícího člověka ve 24hodinové péči. 

„Navštěvuje rodiny, kdy je potřeba, a zároveň chodí jednou za týden na pravidelné kontroly. To nejdůležitější ale je, že je oporou pro rodinu, která je často ze situace vyděšená,“ upozornila Stránská s tím, že se občas zapomíná, že umírají i mladí lidé. „To se pak musí vyřizovat i záležitosti kolem hypotéky a podobně,“ připomněla.

Součástí týmu je i duchovní

S rodinou zůstává hospic v kontaktu i po smrti nemocného, aby jim pomohl překlenout těžké období. Součástí týmu je i duchovní, na kterého se může nemocný nebo rodina kdykoliv obrátit.

Kolik bude k dispozici sester, závisí na tom, kolik se podaří získat peněz na jejich platy. Ty budou podle Stránské nižší než v nemocnici.

„Tuto práci chci dělat jako službu a počítám s tím, že nikdy nebudu dosahovat platu, který bych měla v nemocnici. Ale mám rodinu a nemohu zůstat zcela bez příjmu,“ poznamenala zdravotní sestra, která zatím dojíždí do rodin jako dobrovolnice. 

Kromě sester a ředitelky bude v hospicu působit na částečný úvazek také lékař. Vzhledem k tomu, že služby hospice neproplácí pojišťovna, je odkázán na dary od veřejnosti. „Hodně by nám teď pomohli pravidelní přispěvatelé, kteří by nám posílali každý měsíc jakoukoliv částku,“ dodala ředitelka. Finanční dary je možné posílat na účet 2001803998/2010, dar si je možno odečíst z daní.

Své sídlo bude mít hospic v semilské nemocnici, která mu poskytne prostory. Více informací o Domácím hospicu 14 pomocníků se zájemci mohou dozvědět na prezentaci, která se bude konat 24. září od 18 hodin v sále semilského kina Jitřenka.

zpět na článek