iDNES.cz

Kemp obsadilo obří klíště s želvuškou, sochy odpovídají skutečným tvorům

  9:00
Klíště velké jako člověk, obří rybenka číhající na vaně, zavalitá želvuška — to je putovní výstava milimetrových živočichů v nadživotní velikosti. Procestovala Česko i Slovensko a skončila v hamerském kempu.

Realistické sochy mají přiblížit svět, který lidé nezahlédnou pouhým okem. | foto: Lada Válková, MF DNES

Ubytovací areál v Zátiší se stal domovem šesti nepříliš roztomilých živočichů, kterých si v běžném životě lidé většinou ani nevšimnou. Exempláře výstavy Mikrokosmos však nepřehlédnou, i kdyby chtěli. Obří sochy jsou součástí edukativní expozice, kterou připravili umělci pod dohledem entomologů.

„Chceme vzdělávat děti hravou formou, a spoustu věcí nevědí ani dospělí. Třeba že želvuška se dokáže scvrknout a vypustit ze sebe vodu a přežít 120 let,“ ukazuje správkyně kempu Renata Franclová na podivného živočicha, jehož tělo s trochou fantazie připomíná neohrabaného hrocha.

Malé návštěvníky prý neděsí ani dvouapůlmetrové klíště. „Děti nám tu nebrečí, nemají strach. Naopak za námi pořád chodí, jestli se můžou jít podívat na hmyzáky,“ uvádí správkyně.

Realistické sochy mají přiblížit svět, který lidé nezahlédnou pouhým okem. A navíc dokázat, že přírodní zákonitosti neplatí jen ve velkých měřítkách, ale i v malých. Šest propracovaných soch vzniklo v roce 2015 jako putovní výstava ve spolupráci s profesorem Jaroslavem Smržem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, od té doby urazily dlouhou cestu.

„Když jsme sochy vyráběli, entomologové za námi chodili do ateliéru a přeměřovali je, aby odpovídaly realitě. Třeba kusadla jsme museli prodlužovat o dva centimetry, jednotlivé proporce musely přesně sedět. Zkrátka jsme nedělali Ferdu Mravence podle knížky,“ vzpomíná spoluautor expozice Jakub Bechyně. 

Instalovaná výstava má zpestřit pobyt dětí na adaptačních kurzech, sportovních soustředěních či na školách v přírodě. Ve vedlejší místnosti se vyřádí na provazové pavučině, na mikroskopech mohou zkoumat, jak vypadá třeba muší křídlo nebo průřez větvičkou lípy, dokonce si tady na vlastní kůži vyzkouší, jak vidí komáři.

Tým umělců v čele s výtvarníkem Vladimírem Hirscherem vyzdobil v Zátiší také interiéry. Zdi se proměnily v českou krajinu, realisticky vyobrazený pavouk dohlíží na svou síť, roztoč prachový si v roubence hoví na dřevěné posteli, kdežto rybenka obsadila koupelnu s vanou. Exponáty jsou zasazeny do svého reálného prostředí, originální kulisy vyrobili umělci výhradně pro zdejší prostory.

Výstava v hamerském Zátiší je přístupná od června, a přestože je primárně určena ubytovaným, chodí se sem dívat a vzdělávat také kolemjdoucí — rodiče si fotí potomky pod vší dětskou, návštěvníci restaurace si přicházejí zblízka obhlédnout nepřítele, klíště obecné. Zvědavci jsou vítáni po předchozí telefonické domluvě.

„Dnešní doba směřuje k tomu hezkému a sympatickému. A přitom nás obklopuje spousta věcí, které nejsou zrovna hezké – a možná jsou o to zajímavější. Tady si můžeme prohlédnout hmyz takový, jaký ve skutečnosti je,“ shrnuje Renata Franclová z chatové osady Zátiší.

zpět na článek