„Všechny dosavadní způsoby, jak do Frýdlantu přivést nové praktické lékaře nebo stomatology, zatím selhaly, přestože jich bylo nespočet,“ přiznal starosta.
Nyní už prý díky ministru Válkovi ví, jak například lépe postupovat při zajišťování rezidenčních míst, která si vychovávají své budoucí lékaře a lze na ně získat prostředky ze státního rozpočtu.
„V přidělování rezidenčních míst je Frýdlantsko mezi prioritními oblastmi. Bohužel se ale může stát, že i přesto, že nám bude toto místo přiděleno, sem žádný lékař nepřijde,“ dodal.
Ve Frýdlantu zůstal jediný pediatr, radnice láká další i na městský byt |
Vedle dalších variant poukázal Vlastimil Válek například na možnost sdružené praxe, které v některých městech republiky fungují.
„I ta může lékaře motivovat. Výhod má tato sdružená praxe hned několik. Lékaři se mohou vzájemně zastupovat a vychází lépe i finančně, protože šetří náklady například sdílením sester nebo nezdravotnického personálu,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.
Zubaři do malých měst nemíří
Ve Frýdlantu jsou navíc prostory pro sdruženou praxi hned na dvou místech, a to v bezprostřední blízkostí lékáren a nemocnice.
Ohledně nedostatku zubařů byl Válek o dost pesimističtější. Ačkoliv je u nás prý v současnosti nejvíce stomatologů v historii, uzavírat smlouvy se zdravotními pojišťovnami většina neplánuje.
„To v praxi znamená, že budou pracovat jen za přímou úhradu a většinou ve velkých městech, kde je k tomu vhodná klientela. Do menších a příhraničních oblastí se zubaři opravdu nehrnou a je jich tam obrovský nedostatek,“ řekl Ramzer.
16. listopadu 2022 |