iDNES.cz

Dluhy a exekuce. Obyvatelé Libereckého kraje jsou stále mezi nejhoršími

  16:20
Obyvatelé Libereckého kraje jsou v popředí žebříčku, u kterého by nejraději byli na posledním místě. Lidi v regionu sužují dluhy, a to nejvíce hned po Karlovarském kraji, jenž stupnici vévodí.
ilustrační snímek

Liberecký kraj zůstává nejzadluženějším v Česku vedle Ústeckého a Karlovarského. | foto:  David Neff, MAFRA

Krátkodobé úvěry na severu Čech zatěžují 23,5 procenta klientů bank i nebankovních společností. 8,6 procenta z nich pak své závazky nesplácí, což je čtvrtý nejhorší výsledek v republice. Aktuální údaje přinesl Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a Exekutorská komora ČR.

Co z průzkumu dále vyplývá? Třeba že Liberecký kraj je šestý v žebříčku hypoték a společně s Vysočinou na čtvrté pozici v nesplácených půjčkách na bydlení. Hypotéku nebo jiný úvěr na střechu nad hlavou tady má přes deset procent lidí zde žijících a z toho téměř procento má problémy se splácením.

Horší čísla jsou u exekucí. Liberecký kraj zůstává nejzadluženějším v Česku vedle Ústeckého a Karlovarského.

„Právě v těchto oblastech najdeme města s nejvyšším počtem fyzických osob s alespoň jednou exekucí v přepočtu na počet obyvatel. Zmíněné oblasti se dlouhodobě potýkají se strukturálními problémy, které souvisí s pomalejším rozvojem a výrazným poklesem průmyslové výroby v devadesátých letech. Ve zmíněných krajích je patrná nízká míra investic a velká nezaměstnanost. Důsledkem toho je pak vyšší počet exekucí,“ vysvětlil prezident Exekuční komory ČR Jan Mlynarčík.

„Počet exekucí tedy není příčinou těchto problémů. Je to přesně naopak. Ve veřejném prostoru je to, bohužel, často prezentováno nesprávně.“

Jak je to s exekucemi alespoň v největších městech kraje? Ve stotisícovém Liberci se podle posledních dat řeší 88 462 exekucí, v asi o polovinu menším Jablonci nad Nisou 43 914 a v třetím nejlidnatějším městě regionu - České Lípě - 62 125.

Větší zájem o dluhové poradenství

Je zřejmé, že situace se vinou konfliktu na Ukrajině, inflace či vyšponovaných cen energií nebo benzinu jen tak nezlepší. Například Dluhové poradny ve Frýdlantě a v Novém Městě pod Smrkem pomohly vloni celkem 117 klientům s jejich finančními problémy. Nejčastěji lidé žádali o zmapování svých dluhů, zastavení exekuce, podání insolvenčního návrhu nebo o pomoc při zbavení se exekuce v rámci akce Milostivé léto.

Dluhoví poradci pomáhali také při hledání bydlení nebo zajištění potravinové pomoci. Právě Frýdlantsko patří vedle Ralska k lokalitám, kde je největší počet exekucí v regionu. Celkem tam jsou v exekuci asi tři tisíce obyvatel.

O vyostřování problémů hovořil před časem ředitel liberecké pobočky Člověka v tísni Lukáš Průcha.

„Jestliže se zdražují energie, benzin a nafta, předpokládáme, že se budou zdražovat také základní potraviny. A to jsou věci, které musíme s klienty řešit. Dávka je vypočítaná, v zaměstnání si vydělají nějaké peníze. Ale leckomu to nestačí ani na normální život,“ sdělil Průcha.

Podle něj situace nejvíc dopadne na lidi, kteří žili na hraně. Těm, kteří vycházeli od výplaty k výplatě a neměli příliš našetřeno, už nebudou peníze stačit.

„A brzy se objeví u nás ve dveřích. Počítám, že ti, kteří o nás před půl rokem nebo před rokem neslyšeli, nás budou potřebovat. Nebo jinou sociální službu či podporu z úřadu práce,“ řekl ředitel s tím, že problémy se projeví pravděpodobně až za čas. A to v okamžiku, kdy lidem přijde vyúčtování služeb.

Autor:
zpět na článek