Turisty nejvíc láká iQLandia a liberecká zoo, té pomohla zápletka s výročím

  15:30
Pokud si turista z Čech nebo ciziny zvolí za místo své dovolené Liberecký kraj, je téměř jisté, že navštíví zoologickou zahradu v Liberci. Dalším oblíbeným cílem je science centrum iQLandia a akvapark Babylon. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu, který zveřejnila státní organizace Czech Tourism.

Nejnavštěvovanější místo v Libereckém kraji je liberecká zoo. Ta láká třeba na lvy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Data v průzkumu jsou z loňska a sledují návštěvnost v 1 400 preferovaných destinací. Liberecká zoo se dokonce dostala do první padesátky oblíbených turistických cílů z celé republiky.

Od prvního Pražského hradu ji dělí sedmnáct příček. Až za zahradou je v žebříčku například Chrám sv. Barbory v Kutné hoře, památník v Terezíně nebo Národní technické muzeum v Praze.

A v první padesátce je i další zástupce regionu. Na 21. stupínku je liberecké zábavní centrum iQLandia.

Podle Czech Tourism zoo loni navštívilo přes 402 tisíc registrovaných návštěvníků, iQLandii o dvacet tisíc méně.

Zábava předstihla památky

Žebříček po krajích pak hovoří takto: po zoo a science centru následuje na třetím místě akvapark v libereckém Babylonu. Babylon drží i čtvrtou příčku. Na ní je místní lunapark. Pátým nejnavštěvovanějším místem je Dinopark v libereckém obchodním centru Plaza, následují hrad Trosky, zámek Sychrov, liberecký iQPark a bozkovské dolomitové jeskyně. První desítku uzavírá hrad Bezděz.

Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu z krajského úřadu říká, že žebříček potvrdil, že druhý nejmenší kraj republiky patří mezi oblíbené oblasti.

„V porovnání s rokem předchozím jsou ta čísla ještě mírně vyšší. Když se na to podíváme detailněji, tak mezi deseti nejnavštěvovanějšími místy jsou stálice jako zoo, Babylon či Trosky a Bezděz. Doufám proto, že i v tom letošním specifickém roce si turisté cestu na tato místa opět najdou,“ poznamenal Šeps.

Skryté perly

Czech Tourism tentokrát neodhalil jen místa turisticky zprofanovaná, ale dal tipy i na takzvané neobjevené skvosty. V Libereckém kraji vábí na hrad Grabštejn, zámek Zákupy a lesnickou a mysliveckou expozici Šindelka v Harrachově.

„Neobjevenými skvosty by však dle tipů z regionů byly například Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově, sklářská osada Kristiánov a Muzeum Čtyřlístku v Doksech,“ dodal Jan Mikulička z tiskového oddělení kraje.

V samotné nejstarší zoo v republice na začátku roku hovořili o tom, že ten loňský byl možná nejúspěšnější za posledních dvacet let. Návštěvníky kromě příznivého počasí přilákaly také zvířecí přírůstky, nový výhodný systém permanentek i akce spojené původně se stým výročím vzniku zahrady.

Ovšem když se na ně zahrada připravovala, zjištění badatelů přineslo velké překvapení. Podle nově objeveného historického pramene je zoo už 115 let.

„Zpočátku nepříjemná zápletka ale nakonec zvýšila zájem o zoologickou zahradu možná víc než samotné plánované sté výročí a o kuriózních oslavách v Liberci se rázem dozvěděla celá republika,“ zmínila v lednu mluvčí zoo Barbora Tesařová.

Zahrada přivítala také řadu mláďat. Mezi nejvzácnější z nich patří lvi berberští. Pro instituci to byl první úspěšný odchov. Měsíc nato se radovala z nových mláďat orlosupů bradatých.

Autor: