iDNES.cz

Odběry jsou pro seniory stresující, domovy proto začínají povolovat návštěvy

  11:02
Není to jednoduché, shodují se ředitelé domovů důchodců v Libereckém kraji. Minulý týden i jim dorazily očekávané antigenní testy určené k plošnému testování. Některá zařízení už své klienty a personál ale nechala otestovat s předstihem a nečekala na vládní nařízení. Většinou je k tomu donutily okolnosti.

ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

Podle ředitele největšího zařízení tohoto druhu v kraji Jana Gabriela jsou ale opakované odběry pro některé klienty stresující. Pomoci by jim mohlo obnovení návštěv blízkých.

„Máme otestovány všechny klienty a devadesát procent personálu. Mezi klienty neměl pozitivní test žádný, u zaměstnanců šest, z toho u tří už máme potvrzeno, že jsou pozitivní,“ sdělil ředitel Domu seniorů v libereckém Františkově Gabriel. 

Senioři odmítli testování

Na Františkově se covid objevil už na jaře a zařízení bylo jedním z ohnisek nákazy i na podzim. Pozitivní testy zde mělo devatenáct klientů a šest zaměstnanců. Testovat se proto začali sami. Opakovat odběry po pěti dnech ale považuje ředitel za zbytečnou zátěž pro klienty. Už teď jich testování několik odmítlo.

„Původně to bylo osm klientů, nakonec zůstali neotestováni tři,“ sdělil ředitel. K nepříjemnému výtěru z nosní sliznice se jim nepodařilo přesvědčit klienty, kteří už trpí nějakým typem demence. Podle ředitele je zbytečné trápit klienty na odděleních, kde se nákaza už nevyskytla. „Nejsou na tom psychicky nejlépe. Chybí jim návštěvy i každodenní program a toto je pro ně stres navíc,“ pokračoval ředitel.

Podle ředitele českodubského domova důchodců Radima Pochopa mohlo testování začít dříve. Proto ani zde na antigenní testy dodané vládou nečekali. Pořídili si je dříve na vlastní náklady, které jim pak uhradí dotace z ministerstva práce a sociálních věci. Poslední výsledky ukázaly, že jsou všichni klienti negativní, pozitivní test měl jen jeden zaměstnanec. Podle ředitele tu výrazné problémy kvůli odběrům s klienty nemají. 

„Příjemné to ale samozřejmě není, zvláště u některých klientů ve zvláštním režimu, kteří trpí například Alzheimerem,“ dodal Pochop. Podle něj mohou testování nařídit zaměstnancům, ale ne klientům.

Na antigenní testy se nedá spolehnout

Už dvakrát stihli testy hrazenými z centrálních zdrojů zkontrolovat klienty a personál i v Domově důchodců v Jabloneckých Pasekách. Všichni jsou zde negativní. V těchto dnech testují i v Domově důchodů U Přehrady v Jablonci nad Nisou, kde se nakazilo 23 klientů a 19 členů personálu. Naštěstí byly podle ředitelky Pavlíny Bílkové všechny případy nepříznakové. „Proto jsme na to nepřišli,“ dodala Bílková.

Antigenní testy hrazené z centrálního financování už obdržela všechna sociální zařízení v Libereckém kraji. Podle ředitele krajské hygieny Vladimíra Valenty se na ně ale nedá stoprocentně spolehnout. Například v jednom z domovů v kraji odhalily čtyři nakažené, po PCR testech jich přibylo dalších deset.

Společně s testováním začaly některé domovy důchodců vycházet vstříc svým klientům a povolují za velmi přísných nařízení návštěvy.

„Máme klienty, kteří odcházejí, nebo ty, na kterých je hodně znát, že bez kontaktu s nejbližšími hodně strádají. Čekáme, že jim návštěvy dodají síly,“ vysvětlil ředitel františkovského domova. Podle něj je setkání z očí do očí nenahraditelné.

Za přísných podmínek se povolují návštěvy i v Jabloneckých Pasekách, možnost setkání se svými nejbližšími řeší i v Českém Dubu. „Tam, kde to technické podmínky dovolí, se plánuje zprovoznění oddělených návštěvních místností,“ potvrdil krajský náměstek Petr Tulpa.

V Libereckém kraji funguje téměř 60 sociálních zařízení, v nichž žije přes 2100 klientů.

zpět na článek