Chuchelna se brání obnovení těžby v čedičovém lomu, chystá se referendum

  11:52
V Chuchelně na Semilsku se lidé obávají další těžby v nedalekém čedičovém lomu. Na podzim se zde proto bude konat referendum a lidé podepisují petici.

Lom leží jen kousek od Chuchelny. Na snímku jeden z místních obyvatel Jan Mazánek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Prašnost, hluk, otřesy a pokles spodní vody. Toho všeho se bojí ve vesnici Chuchelna, pokud zde společnost Eurovia obnoví těžbu v čedičovém lomu.

Ten je vzdálený jen několik desítek metrů od nejbližšího domu. Místní obyvatelé se proto rozhodli bránit. Na podzim se v obci bude u příležitosti říjnových parlamentních voleb konat referendum. Zájemci mají také možnost podepsat petici, kterou zveřejnil spolek Mlok z lomu.

„Už teď slyšíme lom, který je nedaleko. Já sice bydlím trochu dál, ale vím, že tady lidem v sousedství popraskaly domy. A pak je tady velká otázka, co by aktivace lomu udělala s podzemní vodou,“ popisuje jeden z místních obyvatel Jan Mazánek. Stojíme nad lomem, který po letech nepoužívání zarostl stromy. 

„Mně osobně vadí, že se z toho stalo hezké místo, kde se probral ekosystém, a to všechno by se zase mělo zničit,“ dodává Mazánek s tím, že nedaleko jsou další tři lomy.

V oblasti se již těží v lomech Smrčí, o pár metrů dál je prosečský lom a pak lom v Košťálově. Podle informací od Eurovie může společnost obnovit těžbu v roce 2024. Povolení přitom bylo vydáno Báňským úřadem už v roce 1995.

„Naším cílem je zabránit těžbě, minimálně dokud se nevytěží lom ve Smrčí a na Proseči, který je hned vedle. Víme, že úplně zabránit jí nelze,“ vysvětluje Klára Voskovcová ze spolku Mlok z lomu. Podle ní je nutné, aby případné těžbě předcházel hydrologický a geologický průzkum. „Podle našich informací jej ale těžař není nucen znovu zadat,“ upozorňuje Voskovcová. 

„Agentura ochrany přírody a krajiny ČR potvrdila existenci minimálně sedmi chráněných druhů rostlin. Nedovedeme si také představit, že dojde ke zrušení poslední části zdejšího lesa včetně koridoru pro zvěř.“

Podle mluvčí Eurovie Ivety Štočkové nemají momentálně v plánu těžbu v lomu obnovit. „Je to zásoba případně do budoucnosti. Zatím ji nepotřebujeme a podle našich predikcí ani nebudeme,“ vysvětluje mluvčí.

V případě obnovení těžby by prý museli opět požádat Báňský úřad o povolení. „Lom je momentálně v režimu zajištění. Vždy před vypršením lhůty žádáme o jeho prodloužení a to máme v plánu i před vypršením lhůty v roce 2024,“ říká Štočková. 

Podle starostky Chuchelny Evy Peštové mají ale z úřadů rozporuplné informace. „Jsme ve fázi, kdy zjišťujeme, kde se dá, jaké máme vůbec možnosti povolení zvrátit. Eurovia nám potvrdila, že může začít těžit ze dne na den, když to přeženu,“ vysvětluje starostka. Na základě výsledku referenda by podle ní byla obec ochotná zafinancovat hydrogeologický posudek nebo studii na posouzení vlivu na okolí.

Těžbu nezastaví ani kraj

Zabránit případné těžbě nemůže podle krajského radního pro životní prostředí Václava Židka ani Liberecký kraj. „Maximálně ji můžeme zohlednit v surovinové politice nebo pomoci s vyjednáváním,“ říká radní.

Místní také upozorňují, že lom v Chuchelně je součástí Geoparku Český ráj, který je na seznamu UNESCO, a v případě, že by byla těžba obnovena, by o své zařazení mohl přijít. 

„Hodnotitelé z UNESCO každé čtyři roky posuzují, jestli toto území může dále nést značku UNESCO, jestli dodržujeme přísná pravidla. Mohou dát zelenou kartu, že je vše v pořádku, žlutou kartu s výhradami a nebo mohou značku odebrat. A takový zásadní problém, jako je obnovení těžby, by pro udržení značky UNESCO mohl být vážný problém,“ vyjádřila se už dříve ředitelka Geoparku Blanka Nedvědická.

Těžba se týká lokality za Chuchelnou

Těžba se týká lokality za Chuchelnou

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

9. dubna 2021