Sporný nápis musí z domu zmizet, rozhodl úřad. Obchod mezitím skončil

  10:14
Nápis Snowbitch musí zmizet z funkcionalistického obchodního domu, rozhodl Stavební úřad v Liberci. Neonová písmena s názvem obchodu před lety pobouřila památkáře i veřejnost, nahradila totiž původní nápis Brouk + Babka. Před dvěma týdny ovšem obchod skončil a návrat původního nápisu je v nedohlednu.

Obchod skončil, nápis na domu zůstal. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Ve čtvrtek bylo nařízení o odstranění nápisu vypraveno z libereckého magistrátu prostřednictvím datové schránky,“ zmínila mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

Pro společnost Snowbitch to znamená, že musí nápis odstranit. „Pokud ho po nařízení neodstraní, je postup úřadu buď exekuce donucovacími pokutami, nebo náhradním výkonem popřípadě přes klasického exekutora,“ zmínil Jaroslav Urban ze Stavebního úřadu v Liberci. Úředníci však řešili pouze odstranění nového nápisu, nikoliv návrat původního.

Jednatel společnosti Snowbitch a zároveň majitel domu Lukáš Puchta však na úpravu nepomýšlí.

„Zatím nevím, jak se k tomu postavím. Sundání současného nápisu a instalace původního je nákladná záležitost. Ani nevím, v jakém stavu ta písmena jsou, ale zásadně se tomu nebráním,“ řekl a zároveň přiblížil, proč obchod se sportovním zbožím skončil.

„Ekonomicky to nevycházelo. Na to, kolik jsem tam měl zboží, jsem neměl dostatečný obrat,“ vysvětlil.

Jeho krok odstranit nápis Brouk + Babka z funkcionalistického obchodního domu v Pražské ulici před čtyřmi roky odsoudili památkáři společně se značnou částí veřejnosti

Funkcionalistická stavba z poloviny 30. let minulého století je totiž kulturní památkou a úpravy tohoto typu je nutné s památkáři konzultovat. Ti ale tvrdili, že se tak nestalo. Konkrétní kroky vedoucí k odstranění nápisu pak začali podnikat v únoru letošního roku.

„Řízení o odstranění spěje do finále. Na přelomu května a června by mělo být nařízeno odstranění nápisu,“ uvedl tehdy Jaroslav Urban ze stavebního úřadu. K tomu ale kvůli pandemii koronaviru a změnám stavebního zákona došlo až ve čtvrtek.

Po odchodu společnosti Snowbitch ale prostory nezůstanou dlouho prázdné. Přízemí funkcionalistického domu obsadí Nejlevnější potraviny Flaška. Ty mají celkem pět poboček po menších českých městech.

Autor: