Čtyřicetiletá Bala se narodila v tehdejší Barmě, prošla si cirkusem a dvěma německými zoo. Liberec byl jejím domovem od roku 2013. Teď ji čeká další, nejspíš už poslední stěhování.
„Není to rozhodnutí lehké, ale ani unáhlené. Na tomto scénáři pracují naši chovatelé spolu s odborníky z EAZA Elephant TAGu (mezinárodní pracovní skupina odborníků pro chov slonů, pozn. red.) již několik let,“ říká zoolog liberecké zahrady Luboš Melichar.
Liberecká zoo končí po 70 letech s chovem slonů, přišla už i o bílého tygra |
Důvodů odchodu lze podle něj vyjmenovat více, ten základní je ale jen jeden. „Panuje obecná shoda, že slon, jakožto zvíře s vysokými sociálním potřebami, by neměl zůstávat sám. Zmíněná pracovní skupina z tohoto předpokladu očekávaně vytvořila pravidlo a liberecká zoo zůstává tak jednou z úplně posledních, kde je možné solitérní slonici zastihnout,“ vysvětluje zoolog, podle kterého měla tato výjimka dlouhou dobu své opodstatnění.
„Bala má u nás v Liberci vysoce nadstandardní individuální péči. Jako slon s komplikovanou minulostí, kterého se opakovaně nedařilo zařadit do skupiny ani v těch nejrenomovanějších zařízeních, protože pro svou submisivní povahu končila vždy pod tlakem a na okraji stáda, potřebovala a stále potřebuje právě tento druh přístupu.“
Chronické problémy s páteří
Bala má podle Melichara chronické problémy s páteří, které je nutné kompenzovat pravidelnou rehabilitací, tedy cvičením.
„Její aktuální kondici a zdravotní stav ocenili experti z celé Evropy, za poslední měsíce se jich tu vystřídalo několik,“ upozorňuje zoolog.
I přesto není možné slonici dál chovat samotnou, a zoo tak hledá alternativu, kde bude mít Bala dostatek prostoru i individuální péče, přesto se ale nakonec stane součástí většího celku.
Podle Melichara nepřipadá v úvahu ani přestavba slonince, a to z technických důvodů. „A výstavba nového žádá velké množství času a finančních prostředků, tudíž není v nejbližších letech v kontextu dalšího rozvoje zoo možná,“ zmiňuje a dodává, že s Balou i slony obecně se bude celé zahradě loučit těžce.
„Nejhůře to budou snášet ti, kteří jim věnovali velkou část svého profesního života. Získali si tím respekt a uznání v odborné komunitě. Věříme spolu s nimi, že sloni z Liberce neodchází natrvalo,“ dodává Melichar.