iDNES.cz

Popsal problémy českých měst. Kniha děkana Okamury zabodovala ve světě

  11:26
Ve své knize určené mladším čtenářům popsal problémy, které trápí česká města. Porota na největším festivalu dětské knihy na světě v italské Bologni ocenila novou publikaci děkana liberecké architektury Osamu Okamury.

Děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura získal za svou publikaci Město pro každého prestižní ocenění. | foto: Jana Vašáková Havlíková

Ocenění za knihu Město pro každého s podtitulem Manuál urbanisty začátečníka získal Okamura na festivalu  Bologna Ragazzi Award.  

„Díky tomuto ocenění se důležitý obsah knihy o tom, jak lépe plánovat naše města a jakou roli v tom hrají architekti a urbanisté, dostane zřejmě k mnohem většímu publiku, než jsem předpokládal, z čehož mám obrovskou radost,“ svěřil se autor a dodává, že se po udělení ocenění už hlásí nakladatelé z celého světa.

Okamura se ve své knize pokusil zachytit formou čtivého vyprávění největší problémy, s nimiž se potýkají česká města, jako jsou brownfieldy, doprava, privatizace a další. Netají se s tím, že jednou z inspirací je i samotný Liberec, kde od roku 2019 působí ve funkci děkana Fakulty umění a architektury TUL.

Publikace zaujme netradičním výtvarným řešením, jehož autory jsou David Böhm a Jiří Franta. Ti pro publikaci vytvořili několik trojrozměrných papírových instalací, které zachycují modelové situace ve městech.

„Inspiroval jsem se komiksovou knihou o urbanismu pro děti od Nadace chicagské architektury. Vzhledem k tomu, že dnešní generace dětí už je zvyklá pracovat hlavně s vizuálními informacemi, chtěl jsem, aby obrazový doprovod tvořil nejméně padesát procent publikace,“ vysvětlil Okamura.

Vizuální stránka zapůsobila i na porotu festivalu. Mimo jiné ocenila, jakým způsobem se podařilo zachytit za použití barevných fotografií originálních modelů dynamiku městského designu. „Tvůrci vyrobili obří maketu papírového města a sepsali naléhavý a poučný text o problémech městského navrhování a otázce spravedlnosti ve městě. Čtenáři se tak dostávají do kritické role, kdy se na stránky dívají jako architekti, kteří rozhodují nad modelem města, k jehož přehodnocení byli vyzváni,“ píše se v posudku poroty. 

Festival Bologna Ragazzi Award oceňuje ilustrované dětské knihy z celého světa už od roku 1966. „V ročníku 2021 dorazilo k posouzení poroty 1577 knih z 41 zemí, rozdělených do osmi kategorií. Město pro každého zvítězilo v kategorii New Horizons, ve které porota oceňuje inovativní přístupy,“ uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Knihu vydalo nakladatelství Labyrint. Podle jeho majitele Joachima Dvořáka prestižní ocenění knize pomůže k tomu, aby začala vycházet i v překladech v jiných zemích.

zpět na článek