iDNES.cz

Univerzita naučila roboty pracovat ve skladu, ušetří čas i prostor

  8:34
Na konstrukci s kolejnicemi přejíždí několik obslužných robotů. Co chvíli spouštějí nakládací čelisti do hlubiny skladu a vyzvedávají z ní přepravku. S tou pak dojedou na místo vyskladnění, kde si ji převezme operátor. Unikátní robotický skladovací systém vyvinuli na Technické univerzitě v Liberci.

Roboty převážející boxy na vršku vysokohustotního skladu v Kácově. | foto: TUL

Nápad uspoří i více než polovinu skladového prostoru. Oproti klasickým skladům ubyly uličky pro skladníky a jejich techniku a ubyli i skladníci. Výrazně se také zkrátil čas, který je potřeba k dohledání a „vychystání“ zboží. 

„Když se ušetřený prostor a čas sečtou, vyjdou už pro malý sklad značné úspory, které se v případě těch největších skladů mohou pohybovat v desítkách milionů korun ročně. Umím si představit, že třeba velké e-shopy by náš systém mohl zaujmout,“ řekl Petr Helcl, ředitel společnosti Systematic, pro kterou odborníci ze tří libereckých univerzitních pracovišť vyvinuli nový skladovací systém Archeion. Ten už firma zprovoznila ve svém centrálním skladu v Kácově.

Archeion také funguje na principu přepravek stohovaných na sebe a obsluhovaných pojízdnými roboty. „Skladové roboty jsme podle zadání firmy vyvinuli tak, aby byly schopné alespoň v jednom směru přejíždět nad přepravkou,“ uvedl Leoš Beran z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Celý kácovský sklad, kde probíhají zátěžové testy, zatím čítá dva tisíce přepravek, které obsluhují tři pojízdné roboty.

Robot je vymyšlený jako skládačka

Strojní část robotů vyvinuli na Fakultě strojní TUL. Tým pod vedením Ladislava Ševčíka jim věnoval dva roky. „Robot je vymyšlený jako skládačka, navrhli jsme ho a zkonstruovali z pěti modulů tak, aby bylo možné operativně řešit případné závady a servisní výměny dílů. V zadání také bylo, aby robot dokázal uchopit jakoukoliv přepravku nehledě na typ úchytu. I to jsme splnili,“ dodal Ševčík.

Firma Systematic v centrální spisovně v Kácově obhospodařuje zhruba 1,5 milionu šanonů s desítkami milionů dokumentů, které si u ní uložilo přes 600 především nadnárodních, ale i českých firem. 

„Přibývalo dokumentů, potřebovali jsme navýšit kapacity archivu, ale přitom bylo neudržitelné přidávat plochu. Poptali jsme všechny univerzity s technickými fakultami v zemi, zda by nám v tom byly schopné pomoct. S libereckou univerzitou byla dohoda okamžitá,“ dodal Petr Helcl.

Autor:
zpět na článek