Zvířata na statku umírala na podvýživu, chovatelka přitom krmení měla

  16:14
Policisté a inspektoři veterinární zprávy v úterý odhalili mrtvá a podvyživená zvířata v hospodářství v obci Slemeno v Podkrkonoší u Hostinného. Našli uhynulé krávy, prasata, ovci i kostry slepic. Chovatelce hrozí pokuta i trestní stíhání.

Uhynulá zvířata na farmě ve Slemenu v Podkrkonoší (29.1.2019). | foto: Státní veterinární správa

Společná kontrola policie, veterinářů i místní samosprávy se konala poté, co policie obdržela podnět o možném týrání zvířat v areálu bývalého kravína, který má v nájmu 35letá žena.

Podle veterinářů se dění na statku „zcela vymyká veškerým zásadám péče o zvířata a zacházení s uhynulými zvířaty“. 

„V chovu se nacházela neodklizená uhynulá těla zvířat ve značném stádiu rozkladu, další kusy byly podvyživené a jejich trápení ukončí utracení,“ popsal mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři našli na místě těla dvou krav, dvě uhynulá prasata a jednu ovci. Jedna kráva podle majitelky uhynula před měsícem, ostatní zvířata před týdnem. Kromě toho byly v areálu patrné i kostry několika slepic.

Fotogalerie

„Všechna těla uhynulých zvířat byla v pokročilém stadiu vyhublosti navzdory tomu, že chovatelka měla k dispozici dostatečné množství krmiva,“ upozornil Vorlíček.

Inspektoři nařídili utracení tří prasat, která byla těžce podvyživená. Jednu ovci, jejíž stav nebyl tak závažný, chovatelka na místě darovala obci, která pro ni najde nového chovatele. Se ženou nyní úřady zahájí správní řízení kvůli porušení veterinárního zákona.

„Chovatelé mají povinnost hlásit úhyny několika institucím a především je každý chovatel ihned povinen vyrozumět společnost, která se zabývá likvidací uhynulých zvířat, což ona neudělala,“ sdělil krajský ředitel SVS Aleš Hantsch. Ženě za to nyní hrozí pokuta až 500 tisíc korun.

Kvůli podezření z týrání zvířat veterináři předají případ také obci s rozšířenou působností a podají trestní oznámení na trutnovské státní zastupitelství. 

„V dané věci jsme již zahájili úkony trestního řízení a případ nadále šetříme ve spolupráci se Státní veterinární správou jako zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. Ženě hrozí až dva roky vězení,“ doplnil mluvčí policie Lukáš Vincenc.