Hradecká škola Sion je v novém, milionovou pokutu se platit nechystá

  16:46
Kontroverzní výpověď nájmu soukromé škole Sion v Hradci Králové vyšuměla, teď začne boj o sankce. Sion se z městských prostor odmítl na konci loňského roku přestěhovat, následovala jednání právníků i tučná pokuta.

Nový školní rok v nové školní budově si užívají žáci a učitelé soukromé základní školy Sion v Hradci Králové. Po letech v provizoriu mají důstojné prostředí, jenže cesta k němu nebyla lehká.

První stupeň základní školy se musel do nového stěhovat dokonce ještě v době, kdy venku vládl stavební ruch. Škola totiž přesně před rokem dostala od hradecké radnice nemilou zprávu: do Silvestra se měla vystěhovat z pronajatých prostor v městské Základní škole Mandysova, kde první stupeň sídlil.

Škola se bránila, že v průběhu školního roku je stěhování problém, a navíc nebylo kam. Nakonec Sion setrval v původních prostorách do konce března a do nové budovy přesunul žáky ještě v době, kdy dělníci pracovali převážně na venkovních úpravách.

„Bylo to v rámci předběžného užívání stavby. Dali jsme sem jen to, co jsme museli přestěhovat z Mandysky, a druhý stupeň se stěhoval až o prázdninách,“ řekl ředitel Sion škol Denis Doksanský.

Právní dohra a milionová pokuta

Kolem výpovědi se strhla ostrá přestřelka, která měla i právní dohru. Sion se z městských prostor odmítl na konci roku přestěhovat, následovala jednání právníků i tučná pokuta.

Škola se s městem sice na poslední chvíli dohodla, že může setrvat do konce školního roku, avšak radnice jí prostřednictvím Základní školy Mandysova, která byla v roli pronajímatele, vyměřila smluvní pokutu skoro milion korun, přesněji 172 tisíc měsíčně.

„Samozřejmě, že budeme sankci vyžadovat, protože ji musíme vyžadovat jako řádní hospodáři,“ komentoval to v lednu primátor Alexandr Hrabálek (ODS), který má v gesci oblast školství. Škola s argumentací města nesouhlasí. Už dříve uvedla, že vzhledem k prosincové dohodě nepovažuje setrvání v prostorách města za svévolné porušení smlouvy.

Město chtělo od Sionu zpět místnosti, aby tam mohlo přesunout část mateřské školy Sluníčko, která se rekonstruuje. Základní škola Sion se však nemohla odstěhovat, protože se zdržela rekonstrukce její budovy v ulici Kleinerových, kde původně sídlil pouze druhý stupeň. Hotova měla být vloni o prázdninách. Do nového se alespoň provizorně přestěhovat nakonec bylo možné už koncem března.

„To byl náš vstřícný krok. Řekli nám, že v březnu by tam potřebovali začít s úpravami. Když jsme třídy vyklízeli, už tam byla delegace správy nemovitostí, chodili tam architekti a tak dále. Skutečně to vypadalo, že se jim bude každý týden hodit. Šli jsme trochu na krev do provizoria, ale chtěli jsme to v rámci dobrých vztahů udělat. Nelituji toho,“ řekl ředitel Doksanský.

Škola věří v dohodu s novým vedením města

Vyřešena zatím není ani smluvní pokuta. Sion se jí chce bránit. Sepsal proto seznam investic do městského majetku, které podle Doksanského sahají k 1,5 milionu korun.

„My bychom tyto nároky vůči městu vůbec nevznášeli. Nechceme mít spor s městem, rádi bychom se dohodli na oboustranné nule. To skutečně byla osobní zášť a považujeme to za nemravné, aby po nás jako škole město chtělo takové sankce,“ řekl Doksanský, který doufá, že se po volbách a případných změnách ve vedení města emoce uklidní.

„Pokud vím, pan Doksanský prostředky, které by byly uznatelné, do těch prostor neinvestoval,“ reagoval primátor.

Město chtělo místo pro školku

Město chtělo od Sionu zpět místnosti, aby tam mohlo přesunout část mateřské školy Sluníčko, která se rekonstruuje. Základní škola Sion se však nemohla odstěhovat, protože se zdržela rekonstrukce její budovy v ulici Kleinerových, kde původně sídlil pouze druhý stupeň.

Jenže ani půl roku po odstěhování Sionu se v prostorách nepracuje. Původní záměr města, že úpravu prostor pro mateřskou školu zvládnou za pár týdnů technické služby, se ukázal jako mylný. Přitom Doksanský dlouhodobě upozorňoval, že třídy pro školku město tak rychle neupraví.

Radnice už v lednu našla jiné místo, kam děti ze Sluníčka umístit. Podle Hrabálka bylo odstěhování Sionu nečekané: „Pan Doksanský školu opustil nečekaně a náhle na začátku dubna. Bylo to datum, se kterým jsme vůbec nepočítali.“

Město si nechalo vypracovat projekt na úpravu prostor pro plnohodnotnou mateřskou školu. Přízemí bočního pavilonu, kde první stupeň Sionu sídlil, má sloužit dvěma třídám mateřské školy Pohádka, která má nyní dvě třídy v prvním patře téhož pavilonu a další dvě v kontejnerových domcích na školním dvoře. Právě ty se mají do nového přestěhovat.

„Školka bude kompletně v budově a ty venkovní objekty u hřiště by sloužily pro případné rekonstrukce mateřských škol v budoucnosti, jak to bylo myšlené s prostory Sionu. Když je pan Doksanský neopustil, řekli jsme si, že už nemá cenu spěchat, protože jsme ten čas už prokaučovali. Stejně by se to opravovalo po prázdninách,“ popsal vedoucí hradeckého odboru školství Zbyněk Bárta.

Radnice chce teď vypsat výběrové řízení na stavební firmu. Práce má v plánu stihnout přes zimu. „Chtěli bychom tendr vypsat co nejdříve a ještě do konce roku vybrat zhotovitele. Stavět by se mohlo začít v únoru. Cena se odhaduje na 10 až 12 milionů,“ uvedl vedoucí odboru investic Michal Jandík.