iDNES.cz

Žacléř se vylidňuje. Zastavit to mají nové parcely i oprava náměstí

  9:40
Zastavit vylidňování bývalého hornického města v Krkonoších chce nový starosta Žacléře Aleš Vaníček, který po 24 letech vystřídal ve funkci Miroslava Vlasáka. Ten už v letošních volbách nekandidoval.

Žacléř (24. března 2014) | foto: Humlnet.cz

Ze Žacléře se každoročně odstěhují desítky lidí. V roce 1998 tu podle Českého statistického úřadu žilo 3 700 obyvatel, v současnosti jich je o 500 méně.

„Volných bytů je v Žacléři poměrně dost, ale chybí parcely pro domy. Chceme aktualizovat územní plán a nabídnout řádově desítky pozemků. Kdo si tady postaví dům, nebude chtít odcházet jinam. Máme velice pěknou základní školu i mateřské školy, ale bez podpory výstavby se nám klesající trend zastavit nepodaří,“ naznačuje Aleš Vaníček.

Investici, kterou Žacléř potřebuje nejvíc, paradoxně může radnice ovlivnit jen málo. Na rekonstrukci průtahu městem čekají obyvatelé už několik let.

Hradecké hejtmanství mělo opravu sedmikilometrového úseku silnice z Prkenného dolu přes centrum města do Královce zahájit letos na jaře, práce však podruhé odložilo (více v článku Tankodrom v Žacléři nezmizí, oprava silnice se minimálně o rok odkládá). 

„Kraj s opravou počítá, pracuje na úpravě projektové dokumentace a podle posledních zpráv chce na jaře začít stavět. Příští rok jde o úsek z Prkenného dolu na konec města, k pokračování na Královec dojde v roce 2020,“ upřesňuje Aleš Vaníček.

Fotogalerie

Pro město bude velkým posunem nová silnice s chodníky, jejichž opravu radnice plánuje zároveň s vozovkou, promění centrum Žacléře, které krajská silnice protíná. Právě vylepšit vzhled pohraničního města je velkým cílem starosty.

„Jsem přesvědčen, že pokud se nám podaří zlepšit vizuální stránku města, lidé budou mít úplně jiný vztah ke svému domovu a Žacléř se pro ně stane atraktivnější. Navíc Žacléř má velký turistický potenciál, přírodní bohatství jeho okolí je obrovské. Pokud to tady bude hezké, bude sem jezdit ještě víc turistů a na tom budou místní profitovat,“ domnívá se starosta.

Za městem začíná Krkonošský národní park, v okolí je množství turistických stezek, cyklotras a lyžařských tratí, v Žacléři jsou dva skiareály. Mezi hlavní magnety patří dělostřelecká tvrz Stachelberg na vrchu Babí, kterou každoročně navštíví přes 20 tisíc výletníků, a také jediný hornický skanzen ve východních Čechách v areálu bývalého dolu Jan Šverma.

Sportoviště i domov pro seniory

Do karet Žacléři v plánech zlepšit image města hraje záměr hejtmanství přestavět roky opuštěnou bývalou ubytovnu v blízkosti historického centra na domov pro seniory se čtyřmi desítkami lůžek. 

Už předchozí vedení radnice zahájilo revitalizaci Rýchorského náměstí. Po snížení opěrných zdí, opravě kašny a morového sloupu se stavaři přesunou do centrální části náměstí, stávající povrch nahradí štětovaná plocha. Obě strany Rýchorského náměstí s chodníkem na druhé straně silnice, kde stojí městský úřad, propojí pásy dlažebních kostek. 

„Náměstí se přiblíží podobě, jakou mělo na přelomu 19. a 20. století. Prostor se po snížení opěrných zdí otevřel. Doteď jsme se potýkali s tím, že lidé projeli centrem a vůbec nevěděli, že jsou na náměstí,“ poznamenává Aleš Vaníček.

Atmosféru starých časů navodí nové osvětlení se stylovými lampami. Na přestavbu náměstí chce město získat dotaci.

S vizí zabránit exodu obyvatel ze Žacléře souvisí i další investice, a to důstojné zázemí pro sportovce na fotbalovém stadionu stejně jako ve školní tělocvičně. Chybí i víceúčelové hřiště. 

„Sportovištím přikládám velkou váhu. Pro to, aby se lidem v Žacléři dobře žilo, je to důležité,“ dodává starosta.

zpět na článek