Muž chtěl vzít sousedce jen peněženku, pak vraždil. Dostal 15 let vězení

  10:30
Královéhradecký krajský soud poslal Petra B. na 15 let do vězení za to, že loni zavraždil sousedku v bytě na hradeckém sídlišti. Seniorku uškrtil poté, co si všimla, že jí krade peněženku. Muž se k činu přiznal, nedovedl však vysvětlit, proč to udělal.

Petr B. obžalovaný z vraždy přichází ke Krajskému soudu v Hradci Králové (16. 6. 2020). | foto: Ladislav Pošmura, MF DNES

Dvaačtyřicetiletému Petru B. hrozil trest až dvaceti let vězení nebo i výjimečný trest, k činu se však přiznal a litoval ho.

Předseda senátu Miroslav Mjartan ho odsoudil k patnáctiletému trestu ve věznici se zvýšenou ostrahou. Musí také zaplatit 1,8 milionu korun za nemajetkovou újmu pozůstalým. Ti se domáhali celkem osmi milionů korun, soudce je však se zbytkem nároku odkázal do občanskoprávního řízení.

Obžalovaný muž i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. Rozsudek je pravomocný, pokud jde o výši trestu a právní kvalifikaci. Jelikož si zmocněnec tří poškozených ponechal lhůtu k odvolání, není  rozsudek pravomocný v části o náhradě škody.

„Podmínky pro uložení výjimečného trestu nebyly,“ řekl podle ČTK předseda senátu Miroslav Mjartan. Soud při výměře trestu přihlédl k tomu, že obžalovaný se přiznal, nebyl dosud trestán a jeho resocializace je podle znalců možná a nadějná.

„S uložením trestu na spodní hranici souhlasím, sám jsem to navrhoval, jsou tu významné polehčující okolnosti,“ řekl novinářům podle ČTK státní zástupce Milan Vacek.

Podle soudu přišel muž do bytu šestasedmdesátileté sousedky loni 28. listopadu v podvečer.

„V úmyslu odcizit jí peníze, vstoupil do bytu poškozené pod záminkou, že jde obhlédnout škody, které způsobil vytopením jejího bytu. V nestřeženém okamžiku jí sebral odloženou peněženku, čehož si však poškozená všimla a začala křičet v chodbě bytu o pomoc,“ řekl státní zástupce Milan Vacek v úterý při zahájení hlavního líčení.

Podle něj útočník ženu napadl zezadu a strhl ji na podlahu. Poškozená se udeřila do hlavy.

„Po dobu několika minut ji oběma rukama rdousil a ve chvíli, kdy přestala jevit známky života, jí šlápl na krk. Tímto jednáním jí způsobil tupý úraz krku, následkem čehož poškozená na místě zemřela. Pak prohledal byt a kromě peněženky odcizil šperky a náramkové hodinky, dvě bankovky v hodnotě 500 korun, mobilní telefon, čtyři jogurty, šest rohlíků a dva banány. Všechny věci dal do batohu poškozené a odešel s ním pryč,“ uvedl Vacek. Obžalovaný tak způsobil škodu necelých osm tisíc korun.

Obžalovaný před soudem vypovídal. Hned na začátku řekl, že se všechno stalo přesně tak, jak je v obžalobě. K činu se opětovně přiznal.

„Vše začalo loni v říjnu, když jsem přišel o zaměstnání. Byl jsem bez prostředků. Bydlel jsem ve vedlejším bytě a hrozilo mi vystěhování. Přemýšlel jsem, kde sehnat peníze. Napadlo mě to nejhorší, co mohlo, že okradu sousedku,“ řekl a přiznal, že má statisícové dluhy, je v exekuci a dostal několik pokut za krádeže v obchodech.

Chválil sousedce byt. Obhlížel, co se dá ukrást

Porucha pračky v jeho bytě už dříve způsobila, že sousedce vytopil byt. Majitel bytu sousedky chtěl podle slov Petra B. zaplatit škodu, obžalovaný se proto rozhodl, že půjde k seniorce obhlédnout škody.

Už v té době měl podle svých slov v úmyslu, že se tam podívá, co by se dalo ukrást. V osudný den byl v sousedčině bytě dvakrát, podruhé pod záminkou, že si škody po vodě nafotí, aby měl pro majitele důkazy.

„Fotil jsem fleky a povídal jsem si s paní o blížících se Vánocích. Pochválil jsem jí uklizený byt, kterým mě znovu provedla. Všiml jsem si peněženky, snažil jsem se ji ukrást, jenže paní si toho všimla. Začala křičet o pomoc,“ popsal Petr B. a odmlčel se. Věděl, že teď bude muset soudu popsat, co se dělo dál.

„Nevím, co mě to napadlo, dostal jsem strach. Stáhl jsem ji na zem. Škrtil jsem ji. Když jsem to dokonal, zjišťoval jsem tep. Nechápu sám sebe,“ řekl a rozbrečel se. Dále prohlásil, že nikdy nikomu neublížil.

Ani na otázky soudce však nedokázal upřesnit, proč takto brutálně útočil. „Očekávám přísný trest, zasloužím si to,“ odpověděl na otázku, co si myslí, že se s ním teď stane.

Synovi zabité ženy poslal z vazby dopis, kde napsal, jak všeho lituje. A že si to nikdy neodpustí.

K nahlášenému úmrtí ženy vyjížděla policejní hlídka v pátek 29. listopadu. Seniorka v bytě žila sama. Pro kriminalisty tehdy nastala náročná práce, neboť neměli k dispozici žádné poznatky ani jiné informace, které by je přivedly k pachateli. O pár dní později kriminalisté muže vypátrali a zadrželi na Hořicku. „V průběhu výslechu se k činu doznal,“ sdělila tehdy policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Autoři: ,