Do voleb v hradeckém kraji jdou pankáč, hasič, starostové i záchranáři

  10:22
Pět stran, tři hnutí a čtyři koalice kandidují do říjnových krajských voleb v Královéhradeckém kraji. Své jméno na kandidátkách najde 512 lidí. Jsou mezi nimi umělci, záchranáři, ale třeba i bylinkářka.

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Krajské zastupitelstvo se stalo lákadlem i pro několik známých osobností, velezkušených politiků, ale i jednotlivců, od kterých by politickou angažovanost čekal asi jen málokdo.

Před čtyřmi lety, kdy do voleb šlo hned 17 subjektů, byl nejstarším kandidátem 83letý důchodce Zdeněk Pavlík, nejmladší pak byla trojice osmnáctiletých studentů.

Letos tyto posty patří 79leté veterinární laborantce Ludmile Kovaříkové (SPD) a dvěma devatenáctiletým studentům na soupisce Pirátů. Plný počet 50 jmen na kandidátce splnilo sedm subjektů, naopak neobyčejně chudá je listina uskupení s velmi komplikovaným jménem, pro zjednodušení si však lze vystačit s názvem Pravý blok: za Cibulkovu stranu do voleb jdou jen dva muži.

Pozoruhodná je kandidátka volební čtyřky, tedy koalice ČSSD a Zelených. Do krajského zastupitelstva se opět zkouší dostat režisér a herec Tomáš Magnusek. Náchodský hoteliér sice točí jako o život, ale letos na sebe upoutal největší pozornost rekordním, ale ryze soukromým „projektem“: zhubl neuvěřitelných téměř 70 kilogramů.

Na desátém místě lze na kandidátce za Zelené nalézt Štěpána Málka. Sochař, výtvarník, pedagog, básník, tatér, textař a zpěvák kapely N. V. Ú. a především celoživotní pankáč překvapil už před čtyřmi lety, kdy za Piráty a Zelené posbíral 700 preferenčních hlasů a stal se prvním náhradníkem krajského zastupitelstva.

„Pankáči říkají: seru na politiku, ale já říkám: Ať chceš, nebo ne, i to je politický postoj,“ řekl Málek, jenž před třemi lety dokonce dostal nabídku stát se krajským lídrem Zelených do parlamentních voleb.

Nešťastným způsobem na sebe již při představení koalice ČSSD a Zelených upozornila „devítka“, tedy ředitel krajských hasičů František Mencl. Tím, že si pro tento den oblékl svou generálskou uniformu, totiž porušil služební předpisy, protože všichni příslušníci bezpečnostních sborů mají zapovězeno veřejně lobbovat za podporu jakékoli politické strany.

Na billboardy se ve stejnokroji nechává fotografovat rovněž lídr koalice ODS-STAN a Východočechů Martin Červíček. Ten je však coby brigádní generál již ve výslužbě, a tak své frčky může vystavovat podle libosti.

Kandiduje 21 starostů

Bylo by zvláštní, kdyby se kandidátka STAN obešla bez starostů ale taková nadílka opravdu překvapí. Je jich 21 ze všech koutů Královéhradeckého kraje: Žďár nad Orlicí, Trutnov, Třebechovice, Havlovice, Jaroměř, Dubenec, Čermná nad Orlicí, Železnice, Velké Poříčí, Nový Bydžov, Dobruška, Rudník, Borohrádek, Nechanice, Mladé Buky, Vamberk, Vrchlabí, Hořice, Polom, Pecka, České Meziříčí a navrch ještě starostka Sokolské župy Helena Rezková.

Přesto jeden tradiční starosta chybí: Pavel Šubr z Lázní Bělohrad je zapsaný na kandidátce ČSSD a Zelených. Nejspíš je to však logické vyústění jeho rozepří s „Východočeškou“ a náměstkyní hejtmana pro školství Martinou Berdychovou.

Padesát jmen dala dohromady i SPD, které vede poslanec Zdeněk Podal. Silný příběh nabízí číslo čtyři - Ivana Schubert Dickfeld. Kandidatura trutnovské spisovatelky právě za Okamurovu stranu, které často bývají přisuzovány extremistické nálepky, je v podstatě logická. Schubert Dickfeld je ještě pod svým dívčím jménem Iva Karlíková autorkou knih Muslimské peklo a Muslimská pomsta, kde se vypisuje z týrání od jejího bývalého partnera původem z Bosny.

Záchranáři i vysloužilci

Celá patnáctičlenná kandidátka Demokratické strany zelených - Za práva zvířat je soustředěná v okolí Jičína. Spojuje ji však i jiná zajímavost: hned 11 lidí má v kolonce povolání uvedeno záchranář. Také za Rozumné jdou do voleb jednotlivci s neobvyklým povoláním či zálibami. Miroslav Voda ze Samšiny je jednatelem Klubu přátel české písničky a Věra Váňová z Nového Bydžova je bylinkářkou.

Stárnoucí členská základna je až na malé výjimky problémem více politických subjektů. Krajská kandidátka KSČM však tyto potíže komunistů odhaluje v plné nahotě. Je pravda, že v ní figurují dva šestadvacetiletí muži a pět třicátníků. Jenže dalších 24 lidí - tedy přesná polovina 48členné listiny - už překročilo šedesátku.

Opačnou výhodu - nebo možná naopak nezkušenost - nabízejí Piráti. Je jich 50 a hned 31 z nich je mladších 40 let.

Pro zajímavost: dosud nejmladšími krajskými zastupiteli byli ve věku 24 let zvoleni Otakar Kalenda (ČSSD, v roce 2008) a Antonín Kapucián (KSČM, 2000). Nejstarším se před čtyřmi lety stal tehdy 68letý Leoš Heger (TOP 09).

Přesuny na poslední chvíli se vyznačovala kandidátka hnutí ANO. Dvojkou za lídrem Jaromírem Dědečkem původně měla být poslankyně a krajská zastupitelka Eva Matyášová, která však na listině nakonec nefiguruje. S poněkud nižšími „startovními pozicemi“ se museli smířit i další poslanci v řadách hnutí - Jiří Mašek, Petr Sadovský, Klára Dostálová a Pavel Plzák.