Pes uštval v lesích v Krkonoších jelena, ochranáři apelují na chovatele

  17:48
Pes u Špindlerova Mlýna v Krkonoších uštval v divoké honičce jelena. Zvíře se zřítilo z vysoké opěrné zdi na silnici. Správci Krkonošského národního parku tvrdí, že majitel psa zanedbal své povinnosti, ale postihnout ho nemohou. Apelují proto na pejskaře, aby si svá zvířata ohlídali.

Uštvaný jelen ve Studeném koleni v Krkonoších (22. 11. 2019) | foto: archiv Správy KRNAP

Stalo se to v pátek u silnice v lesích mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem, nad úsekem zvaným Studené koleno.

„Volně pobíhající pes štval jelena, který následně spadnul ze čtyřmetrové opěrné zdi na silnici a na místě se zabil. Podle očitých svědků se jednalo o huskyho s postrojem. Jeho majitel nebyl nikde v dosahu,“ uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Zatímco na polské straně Krkonoš musí být pes přímo na vodítku, na české straně hor není vodítko nutné. Pes ale musí být pod jednoznačnou kontrolou svého pána, tedy v jeho dosahu, a majitel ho musí umět kdykoli odvolat k sobě.

„V tomto případě majitel psa evidentně zanedbal své povinnosti a v důsledku této nedbalosti vznikla škoda převyšující 70 tisíc korun. Bohužel není koho stíhat a není tedy co řešit,“ řekl mluvčí.

Správci parku zaznamenávají mnoho konfliktů mezi majiteli psů a ostatními turisty, volně běhající psi se také vydávají za divokou zvěří i hospodářskými zvířaty. Ochranáři proto prosí majitele, aby si uvědomili, že jde o šelmu a že za psa nesou odpovědnost.

Volné pobíhání psů se dá postihnout například v městech, kde platí omezující vyhlášky. V honitbách ve volné přírodě může myslivecká stráž usmrtit toulavé psy, kteří mimo dosah majitele pronásledují zvěř víc než 200 metrů od nejbližšího domu či jeho plotu. Za porušení zákazu volného pobíhání psů v honitbě také hrozí pokuta do 30 tisíc korun.

Autor: