iDNES.cz

Lidé na Trutnovsku vzali útokem obchody kvůli povinným respirátorům

  17:02
Když vláda rozhodla, že se uzavře trutnovský okres a budou zde povinné chirurgické roušky či respirátory třídy FFP2, vypukla na Trutnovsku respirátorová nákupní horečka. Lidé se vyrazili předzásobit do lékáren a obchodů, firma Tempo z podkrkonošského města Hostinné jen za dopoledne přijala objednávky na deset tisíc respirátorů a roušek.

Radka Křížová z Vítězné si v prodejně ve Dvoře Králové vybírá roušky a respirátory. Kupuje je pro příbuzné i kamarády. (11. 2. 2021) | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

V obchodě U Maminek ve Dvoře Králové nad Labem, který prodává dámské oblečení, byl od devíti hodin ráno zájem o jediný druh zboží – respirátory.

„Lidé chodí, volají, píší objednávky do eshopu. Od rána neřeším nic jiného,“ říká majitelka prodejny Jana Valášková. Jen dopoledne se ozvaly desítky lidí, ústenky skupují ve velkém. Počet prodaných respirátorů a roušek jde do stovek.

Radka Křížová z nedaleké Vítězné si jich vzala zhruba padesát.

„Beru je pro děti, babičku, dědu i pro známé, kteří mi volali, protože věděli, že pojedu do Dvora Králové nakupovat. Každý den si beru čistou roušku. Největší zásobu musejí mít děti, potřebují je ve škole,“ vypráví.

Z nedaleké Jaroměře už přijet nebudou moci

Obličejovými maskami se obchod v minulých dnech předzásobil. Do prodejny, která v nouzovém stavu prodává oblečení a dětské zboží v režimu výdejního okénka, se ve čtvrtek vypravili pro objednané zboží také lidé z jiných okresů.

Rána pro horaly, nepřivlekli to dovolenkáři, zní z Trutnovska k uzavření

„Mám hodně zákaznic třeba z Jaroměře, které se bojí, že se sem od pátku už nedostanou,“ dodává Jana Valášková. Deset kilometrů vzdálená Jaroměř patří do okresu Náchod.

V prodejně barev a laků na dvorském náměstí T. G. Masaryka tvořil příjem z prodaných respirátorů polovinu celodenní tržby. Majitel obchodu František Kočí je poprvé objednal před zhruba třemi týdny, kdy vláda poprvé naznačila, že by v České republice mohlo být po vzoru Rakouska jejich nošení povinné. Kromě barev je nabízí také v zahrádkářských potřebách a drogérii.

„Za tu dobu jsme jich prodali kolem 12 tisíc, jen ve čtvrtek, kdy šla poptávka raketově nahoru, přes tisíc,“ říká. Běžně se ve všech třech obchodech prodalo 300 až 400 kusů respirátorů denně.

Deset tisíc objednávek za dopoledne

Firma Tempo z podkrkonošského města Hostinné, která se zaměřuje na pracovní oblečení a pomůcky, jen za čtvrteční dopoledne přijala objednávky na deset tisíc respirátorů a chirurgických roušek. Na dračku jdou také v místní prodejně.

„Objednávky chodí hlavně od okolních firem, některé si berou i tisíce kusů,“ poznamenává obchodní ředitelka Tempa Andrea Háková. Ještě větší zájem o tento sortiment byl podle ní během první vlny pandemie loni na jaře.

Opatření přijede na Trutnovsko hlídat 150 policistů, internát chystá ubytování

Povinnost nosit respirátory nebo chirurgické roušky bude od pátku platit také ve vnitřních prostorách firem. Například dvě stovky zaměstnanců trutnovského výrobce senzorů pro průmyslovou automatizaci Pepperl+Fuchs používají pomůcky s požadovaným stupněm ochrany dlouhodobě.

„Všichni zaměstnanci mají přístup jak k rouškám, tak k respirátorům. Jsme na to připraveni. Každým dnem má dorazit další velká zásilka ochranných pomůcek,“ tvrdí personální ředitel podniku Petr Masopust. V průměru každý zaměstnanec spotřebuje tři chirurgické roušky denně. V nejbližších dnech firma také plánuje celoplošné dobrovolné testování zaměstnanců.

zpět na článek