Stíhání za zranění strážníka na benzince střelec unikne, nebyl příčetný

  13:34
Kriminalisté chtějí zastavit trestní stíhání 28letého muže, který v březnu ukradl limonády na benzince v Trutnově a pak při přestřelce zranil strážníka. Muž nebyl v té době příčetný, zjistil znalec.

Incident se stal 18. března krátce před čtvrtou hodinou ranní na čerpací stanici na Polské ulici.

V těchto dnech vyšetřovatel předal státnímu zástupci návrh na zastavení trestního stíhání muže obviněného ze zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu poškození cizí věci.

„Ze znaleckého posudku z oboru zdravotnictví vyplynulo, že muž nebyl v době činu příčetný a je zcela neschopen účasti v trestním řízení. Z důvodu jeho nebezpečnosti pro společnost znalec doporučil umístění do zabezpečovací detence,“ sdělila mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Znalec z oboru balistiky potvrdil, že muž střílel ze samonabíjecí krátké expanzní pistole a opakovací pistolové kuše s integrovanou napínací pákou.

„Jednoranová pistolová kuše s integrovanou napínací pákou se našla spolu s náboji, šípy, zásobníky, nábojovým pásem s nefunkčními náboji, koženým páskem s atrapami nábojů, páčidlem, kovovými vrhacími hvězdicemi a noži v jeho osobním vozidle. Jelikož tyto věci byly vyhodnoceny jako zdraví nebezpečné, vyšetřovatel podal podnět k návrhu na jejich zabrání,“ uvedla mluvčí.

Jeden ze strážníků utrpěl při přestřelce zranění hlavy. Strážníci poté zranili i útočníka, který skočil do auta a snažil se z místa odjet. Po několika stech metrech jej dopadla a zadržela policie. Útočník i zraněný strážník skončili v nemocnici.

Útočníkovi hrozilo až šest let vězení.

„Strážníci jeli na benzinovou čerpací stanici z důvodu oznámení krádeže. Na místě byli z počátku verbálně napadeni, poté na ně útočník zaútočil střelnou zbraní,“ popsal incident ředitel Městské policie v Trutnově Radek Svoboda. 

Zdravotničtí záchranáři na místě ošetřili 31letého strážníka s lehkým zraněním hlavy a převezli ho do trutnovské nemocnice. Střelec utrpěl střelné poranění v oblasti hrudníku a ruky, s kterým jej převezli do hradecké fakultní nemocnice, v ohrožení života nebyl.

Vyšetřovatelé zjistili, že muž si na čerpací stanici z chladicího pultu vzal čtyři lahve limonád a bez zaplacení odešel. Když na výzvu prodavačky nereagoval, zavolala na linku 156.

Muž zaútočil nejen na strážníky, ale i na jejich auto, které značně poškodil. Policisté zjistili, že muž není držitelem zbrojního průkazu a nikdy v minulosti nebyl trestán.

Autor: