Ve Dvoře stěhovali plameňáky do nové voliéry a přistřihli jim letky

  11:26
Takřka stovka plameňáků růžových se během úterního odpoledne přestěhovala z voliéry pod Neumannovou vilou ve dvorském Safari parku. Část obřího hejna zamířila do jiných zoo, přes 75 ptáků si nyní zvyká na voliéru v nové části areálu. Deset plameňáků malých se stěhovalo na Moravu.

Opatrně chytit, zkontrolovat zdravotní stav, odečíst čip a zastřihnout letky na křídlech. A rychle a opatrně o pár set metrů dál do nového domova. 

„Plameňáci jsou impozantní ptáci. Jejich dlouhé nohy jsou ale velmi křehké. Zlomenina by pro ně skoro jistě znamenala smrt, je proto třeba být rozhodný, rázný, ale velmi opatrný a zručný,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. 

Stěhování plameňáků bylo proto jednou z nejnáročnějších akcí, kterou safari park během roku zažil. Tým ošetřovatelů zvládl přesun ptáků v náručí velmi rychle. Celá akce trvala asi hodinu a půl. Do jiných českých zoo se přestěhovalo 14 jedinců.

První okamžiky v novém trávili plameňáci ve vnitřní ubikaci, tam prožili i noc. „Chceme minimalizovat riziko, že si ve zmatení či poplašení v novém prostoru způsobí nějaké zranění,“ vysvětluje zoolog. Také zmíněné zastřižení letek je něco, co v safari parku není běžné a vede ke zvýšení bezpečnosti. 

„Bude lepší, když během přivykání nebudou zděšeně poletovat. Proto jsme jim letky zastřihli a nyní je zase necháme dorůst obdobně jako lidské vlasy,“ doplňuje Podhrázský. 

V prostorné voliéře navíc vznikl speciální oddělený přivykací kout, který plameňáci budou v prvních dnech využívat. Ptáci do něj poprvé vykročili dnes ráno. Do velkého prostoru se vydají, až se hejno zcela zklidní. Teprve tehdy je také uvidí návštěvníci.

Voliérou vede lávka

Voliéra se inspiruje zaplavovanou deltou řeky Okawango, mrtvými kmeny starých stromů a rozesetými jezírky, kde bují život vodních ptáků. 

Návštěvníci tu budou plameňáky a jejich ptačí sousedy pozorovat zcela nerušeně, voliérou totiž vede lávka s pozorovatelnou, kterou od prostoru pro ptáky dělí jen nízké zábradlí.

Voliéra má výměru 480 metrů a přímo k ní přiléhá i vnitřní expozice, která má podobu koloniálního domu s velkými okny – tudy bude možno plameňáky také pozorovat.

Stěhování nebylo na tyto dny naplánované náhodou. Zoologové museli vyčkat na období, kdy co nejméně vyruší ptáky při výchově mláďat či hnízdění.

Safari park patří k tradičním chovatelům tohoto druhu a každoročně tu přijde na svět až patnáct mláďat. Podle předpokladů nyní vlivem změny prostředí ptáci přinejmenším jednu hnízdní sezonu vynechají.

Projekt nové expozice plameňáků je součástí první etapy budování zcela nové části zahrady inspirovanou jihozápadem Afriky, ta se v budoucnu stane domovem také pro další druhy – již vbrzku vyrostou nové voliéry také pro pelikány, čápy sedlaté, volavky obrovské a další ptáky.

Významné změny se v listopadu dotkly také hejna vzácně chovaných plameňáků malých. Dva samci a osm samic ze Dvora zamířilo do Zlína. Tamní chovná skupina se tak rozrostla na 19 párů, v Podkrkonoší setrvává 15 samců. Odborníci věří, že se tak zvýší šance, aby měl tento zřídka množený druh mláďata.

Autor: