Za zlámání rukou a nohou kojenci dostala matka u soudu osm let

  13:44
Na osm let půjde do vězení čtyřiadvacetiletá Kateřina Š., která podle obžaloby způsobila svému synovi v kojeneckém věku v průběhu jednoho roku několik zlomenin rukou a nohou a řadu modřin a otoků na těle i v obličeji.

Eskorta přivádí z vazby do síně hradeckého krajského soudu Kateřinu Š., která je obžalovaná z těžkého ublížení na zdraví svého dítěte. (31.8.2021). | foto: Ladislav Pošmura

Případ otevřel Krajský soud v Hradci Králové v pondělí výslechem obžalované a v úterý po dalších výpovědích svědků a znalců vynesl rozsudek. Za zločin těžké ublížení na zdraví dostala žena osmiletý trest ve věznici s ostrahou. Obžalovaná se odvolala a státní zástupkyně si ponechala lhůtu, takže rozsudek není pravomocný. Podle zákona matce hrozilo až dvanáct let.

Žena od začátku odmítá, že by loni narozenému synovi jakkoliv ublížila. Podle obžaloby dítě utrpělo od svého narození „komplex úrazových změn různého stáří.“

Chlapec měl zlomeniny pravé holenní a lýtkové kosti, zlomeninu levé holení kosti s rozsáhlou krevní podlitinou v celé délce stehenní kosti, zlomeninu žebra, zlomeninu horní části pravé holenní kosti, zlomeninu pravé lýtkové kosti v její dolní třetině, zlomeninu pravé loketní kosti a vzdálené části vřetenní kosti vpravo, nalomení velkého hrbolu levé pažní kosti a zlomeninu levé loketní kosti.

Když s ním dorazila loni v únoru do nemocnice, měl po těle a na obličeji množství nepřehlédnutelných modřin a otoků.

Soudu řekla, že by svým dětem nikdy neublížila a že si nedokáže vysvětlit, jak si mohl syn taková poranění způsobit. Jako jednu z možných příčin uvedla, že mu do postýlky s partnerem dávala těžké hračky, o které se mohl v průběhu času opakovaně poranit.

To však vyvrátila soudní znalkyně v oboru lékařství. Prohlásila, že považuje téměř za nemožné, aby si dítě v tomto věku samo způsobila takovýto „komplex zranění“. Podle lékařky to pravděpodobně způsobily různé tupé údery, silná stisknutí, silné nárazy, pády, násilná manipulace s dítětem.

Předseda senátu Jiří Vacek se snažil ženu přimět, aby vysvětlila, jak může výrazným otokům v obličeji říkat „malé modřinky.“ Konfrontoval ji s fotkami zachycující vážná zranění jejího dítěte. „Nikdy jsem s ním netřásla, neházela, nemačkala ho. Nedokážu si to vysvětlit,“ řekla.

Dvě děti už matce sociálka odebrala, protože byla dle svých slov příliš mladá a neměla zázemí, aby se o ně mohla postarat. Zhruba rok a půl starý syn je nyní u pěstounů, rehabilituje a ze zranění se postupně zotavuje.

Autor: