Na Broumovsku přežil rekordní počet sokolů, z hnízd vylétla desítka mláďat

  15:16
Úspěchem dopadlo letošní hnízdění kriticky ohrožených sokolů stěhovavých v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Na jaře ochranáři zaznamenali osm obsazených hnízd, na čtyřech se dravcům povedlo odchovat deset mladých. V regionu je to za sedmdesát let rekord, loňský rok byl zcela bez úspěchu.

Dvě mláďata sokolů zachytila na Ostaši na Broumovsku fotopast (jaro 2022). | foto: AOPK ČR

„Ačkoliv pozorujeme zvyšování počtu sokolích hnízdišť, sokoli vyvedou mláďata na necelé polovině hnízd. Stále tak jde o ohrožený druh,“ popisuje zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Petr Kafka.

Už také zmizela omezení v terénu, dál však platí, že v národní přírodní rezervaci se smí chodit jen po značených cestách. Turisté se donedávna nedostali v Teplických skalách na placeném okruhu pod Chrámové stěny. Také na vrcholu Ostaše byly zábrany.

„Více případů rušení bylo spíše na Ostaši, jednou tam došlo i ke zničení zábran. Šlo o neukázněné turisty a lezce boulderisty, kteří nerespektovali označení a prošli přes pásku nebo okolo tabule se zákazem až do uzavřeného klidového prostoru. Většinu ale zachytila ostraha, vysvětlila jim, proč je důležité, aby se tam v době hnízdění nechodilo, a oni klidový prostor opustili,“ říká zástupce vedoucí Správy CHKO Broumovsko Petr Kuna. Vše se podle něj obešlo bez vážných konfliktů a dotyční spíše projevovali pochopení.

Turisté pozorovali mláďata dalekohledem

V Teplických skalách už turisté pravidelné omezení pod Chrámovými stěnami respektují. V nabitých dnech tam navíc byla ostraha a šlo pozorovat sokoly stativovým dalekohledem, čehož se zúčastnilo o víkendech asi tisíc turistů. Bylo vidět mláďata na hnízdě, krmení i let dravců.

Sokoli kvůli pesticidům vymizeli v polovině minulého století a Broumovsko znovu osídlili až kolem roku 2000. V republice hnízdí kolem 120 párů sokolů, asi desetina z nich na Broumovsku v pískovcových oblastech.

Mladí dravci ještě několik týdnů budou v okolí hnízd, kde je lze zahlédnout, a pak se rozlétnou. V krajině na ně číhá ještě nebezpečí – elektrické sloupy a vedení či predátoři. Ve volné přírodě se sokoli málokdy dožijí více než 10 let.

Autor: