iDNES.cz

Socha sovětského vojáka z Jaroměře zmizela, kdosi ji posprejoval písmenem Z

  13:02
Socha rudoarmějce, o jejímž přemístění do konce roku rozhodli zastupitelé Jaroměře, z památníku u divadla zmizela předčasně. Neznámý vandal totiž nasprejoval na čtyřech místech sochy písmeno Z, symbol ruské invaze na Ukrajinu.

Neznámý vandal sochu sovětského vojáka v Jaroměři posprejoval v noci z 18. na 19. května 2022. | foto: Město Jaroměř

Sochu vandal posprejoval v noci na 19. května a na podstavci zanechal i nápis v azbuce o „Ivanu okupantovi“. Radnice nechá sochu odborně vyčistit.

„Socha je již odinstalovaná, uložili jsme ji na nádvoří 1. vojenskohistorického muzea v Josefově. Bohužel vandalismus a lidská tupost nezná mezí, socha byla poničena sprejery, což odsuzuji. Jedna věc je nesouhlasit se symboly, druhá věc je ničit veřejný majetek. Svůj protest mohou lidé vyjadřovat slušnějšími formami,“ uvedl starosta Jaroměře Josef Horáček (za VPM).

Smýt nápisy z pískovce nešlo, proto radnice vybere restaurátora, který to vyřeší. Současně město přes stavební úřad žádá o trvalé odstranění sochy od památníku obětem válek.

Zůstane socha v muzeu?

„Teprve čekáme na výsledek. Pokud dostaneme souhlas, socha zůstane v areálu muzea. Kdybychom neuspěli, instalujeme ji zpět,“ řekl starosta.

Město podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Před sedmi lety byl za podobný čin náchodským soudem potrestán místní aktivista Jan Tomsa, který nápisem „Okkupant, idi domoj“ apeloval na odstranění normalizačního výtvoru. Několikrát s tím však u zastupitelů narazil.

V dubnu se zastupitelé k odstranění sochy odhodlali poté, co dostali otevřený dopis sepsaný zdejší knihovnicí Janou Žárskou a psycholožkou Michaelou Peterkovou, které jím reagovaly na ruský vpád na Ukrajinu.

Sochu sovětského vojáka se samopalem vytvořil pro Jaroměř už zemřelý akademický sochař Ladislav Zemánek s Antonínem Wagnerem, odhalena byla den před výročím říjnové revoluce roku 1981.

zpět na článek