Ve Vrchlabí postavili skatepark s pyramidou, boulemi a prvky na skoky

  16:00
Po fotbalovém stadionu a investicích do přírodního koupaliště doplnil sportovně-rekreační zónu na okraji Vrchlabí skatepark za pět milionů korun. Kvůli epidemii koronaviru se ale otevřel jen symbolicky.

O betonový skatepark se rozrostla sportovně rekreační zóna Vejsplachy na okraji Vrchlabí. Prostor pro inline bruslaře, skateboardisty a jezdce na BMX kolech či freestylových koloběžkách vyplnil „mezeru“ mezi hlavní silnicí a fotbalovým stadionem.

Kromě toho se v areálu nachází také okruh s technickým zasněžováním pro běžkaře, před dvěma lety radnice investovala do revitalizace přírodního koupaliště Kačák a letos v části blíže centru města začala výstavba krytého bazénu za 200 milionů korun.

Oplocený skatepark má tvar nepravidelného lichoběžníku, je dlouhý zhruba 90 metrů a rozkládá se na ploše 700 metrů čtverečních. Obsahuje několik překážek různých obtížností: rovné sjezdy, boule a spiny na skákání, centrální pyramidu, bedny či zábradlí.

Vznikl na okraji fotbalového hřiště, od kterého ho dělí přírodní val. „Snažili jsme se skatepark navrhnout tak, aby vyhovoval všem čtyřem základním disciplínám, což jsou skateboard, kolečkové brusle, koloběžky a BMX kola. S výsledkem jsem maximálně spokojený, je to moderní skatepark vybudovaný podle nejnovějších trendů,“ říká Jiří Šorm, který s nápadem postavit skatepark ve Vrchlabí přišel. Stavbu financovalo město.

Obdobné sportoviště bylo ve Vrchlabí naposledy před téměř deseti lety. Unikátem skateparku je pyramida stojící uprostřed, dá se na ni najíždět a skákat z různých směrů. Povrch je ze speciálního hlazeného betonu, který je mimořádně odolný vůči povětrnostním vlivům.

„S drobnými úpravami skatepark, tak jak ho vidíme, vydrží minimálně patnáct let,“ dodává Šorm.

Přípravy začaly v roce 2018, specializovaná firma sportoviště postavila během léta. Pětimilionovou investici zaplatilo z 80 procent město, zbytek pokryly příspěvky soukromých subjektů.

„Skatepark je určený spíš pro začátečníky a mírně pokročilé. Jsem přesvědčený, že komunita lidí, kteří mají rádi tento sport, se ve Vrchlabí hodně rozšíří. Bylo to tak ve všech městech, kde vznikl nový skatepark. Je hromada lidí, kteří chtějí volně a svobodně sportovat, a ne dřít třeba na fotbalovém hřišti,“ tvrdí Petr Manďák z Dolní Branné, který na freestylových inline bruslích jezdí 25 let a účastní se exhibic.

Otevřeno bylo jen pár hodin

Skateboardisté a koloběžkáři si minulý týden nové sportoviště užili jen pár hodin, město jej totiž v souladu s vládními nařízeními vzápětí muselo uzavřít.

„Podle výkladů, které nám jsou známy, není možné takové sportoviště momentálně provozovat, pokud dotyčný není profesionálním sportovcem a neživí se tím,“ vysvětluje vrchlabský místostarosta Michal Vávra (nestraník, hnutí Zvon).

Skatepark je dalším přírůstkem do zóny Vejsplachy, kterou vrchlabská radnice před lety vyčlenila jako prostor pro sportovní a rekreační aktivity. V roce 2015 se sem kvůli expanzi závodu Škoda Auto přestěhoval fotbalový stadion.

Areál s hlavním hřištěm, tribunou a tréninkovou plochou s umělým trávníkem stál 120 milionů korun. Lokalita se zároveň stala centrem běžeckého lyžování, zdejší okruh je jako jeden z mála u nás technicky zasněžovaný a osvětlený. Před dvěma lety město zrevitalizovalo rybník Kačák a dělníci na jeho břehu vybudovali několik menších staveb včetně rybářského domku či skákadla.

„Skatepark zapadá do celkové koncepce sportovně rekreační zóny, v areálu se nachází parkoviště a díky lávce přes hlavní silnici je dobře přístupný pěšky nebo na kole z Liščího kopce. Pozemek, kde sportoviště vzniklo, neměl žádnou jinou perspektivu a zůstal by jinak volný,“ poznamenává místostarosta.

Zbývá ještě bazén

V letošním roce začalo Vrchlabí na druhé straně Vejsplach - blíže centru města - realizovat projekt krytého bazénu za téměř 200 milionů korun. Stavbaři budují cesty, inženýrské sítě a parkovací plochy. Výstavba samotného bazénu má začít příští rok na jaře.

Pro Vrchlabí je to jedna z největších investic za poslední roky. „V současnosti vyhodnocujeme nabídky stavebních firem, rozhodnutí by mělo padnout na nejbližším zastupitelstvu, které podle všeho bude v prosinci,“ doplňuje Michal Vávra.

Objekt částečně zapuštěný do země s pětadvacetimetrovým bazénem, cvičným a relaxačním bazénem, tobogánem či vířivkami má být hotový v roce 2022. Radnice se na projekt připravuje už několik let, na speciálním účtě našetřila desítky milionů, celou investici zaplatí z vlastních zdrojů.