Sdílená kola se vrátila do Hradce ve velkém stylu a s příznivou cenou

  15:50
Zájemcům v Hradci Králové začaly znovu sloužit sdílené bicykly. Zatímco před třemi lety skončil projekt Rekola kvůli nezájmu cyklistů, teď se podobný nápad vrátil s mnohem větším počtem kol, stojanů, s mobilní aplikací i s přijatelnou cenou za vypůjčení.

Sdílená kola v Hradci Králové | foto: Petr Záleský, MF DNES

Už v pondělí zaparkovalo na 40 místech po celém městě a čtvrtích sto stříbro-modrých kol s přehazovačkou v zadním náboji a košíkem vepředu.

Prvním nutným krokem je stažení aplikace Nextbike do mobilu, která je zdarma na App Store i Google Play. Potom už stačí jen ověřit platnost platební karty a řídit se pokyny na displeji.

Projekt už funguje ve 13 městech České republiky, se stejnou aplikací si však lze půjčit bicykl i ve většině evropských zemí, ve Spojených státech, na Maltě, v Turecku nebo i Mexiku. Od pondělí přibyl na seznam nejen Hradec Králové, ale i Pardubice. Také tady je možné sdílet sto kol.

Seznam volných kol je vidět v aplikaci. V Hradci Králové je prvních 15 minut každá výpůjčka zdarma, za každou další půlhodinu se platí 20 korun, maximum je 150 korun za celý den. Výhodnější je měsíční tarif, který vyjde na 149 korun, anebo celoroční tarif za 899 korun.

Podobný projekt Rekola v Hradci fungoval necelé dva roky, skončil však zklamáním.

„Počet uživatelů bohužel nebyl takový, aby to bylo udržitelné. Skončili jsme po dlouhých úvahách i jednání s magistrátem. Náš projekt byl od začátku postaven především na dobrovolnících, ale finance byly potřeba už jen na nutné opravy kol. Proto už Rekola v Hradci nešlo dál utáhnout,“ řekla tehdy koordinátorka Petra Dufková. 

Autor: